Čest jejich památce!

Levné dárky, best dárky

Včera krátce po 20. hodině uplynulo šest let od chvíle, kdy při zásahu k likvidaci požáru bývalé herny a kasína v Nádražní ulici v Brně zahynuli brněnští hasiči – kapitán David Kožuský a poručík Jaroslav Gargula. Oba zemřeli při záchraně života krupiéra kasína během ničivého požáru objektu.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen 8. ledna 2002 ve 20.17 hodin a při jeho likvidaci zasahovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. V době vzniku požáru byli uvnitř objektu dva krupiéři. Jeden z nich před žárem a kouřem s toxickými zplodinami hoření unikl na římsu okna v prvním patře budovy, odkud ho pomocí nastavovacího žebříku zachránili hasiči. Protože druhý krupiér zůstal uvnitř, kapitán David Kožuský jako velitel zásahu a poručík Jaroslav Gargula jako člen jeho družstva se vydali na průzkum objektu. Přes minimální a později nulovou viditelnost v silně zakouřeném prostoru se oběma hasičům krupiéra podařilo najít. Ve chvíli, kdy kpt. Kožuský vysílačkou požádal další zasahující hasiče o vodící lano a pomoc při vyproštění krupiéra, nastal uvnitř výbuch a nenadálé celkové vzplanutí nahromaděných hořlavých zplodin hoření. Oba hasiči i pohřešovaný krupiér zemřeli.

Vyšetřování příčin vzniku a okolností požáru prokázalo porušení zákona o požární ochraně třetí osobou, které mělo přímou či nepřímou souvislost s úmrtím obou hasičů. Dvoukřídlové dveře z kasína na galerii, které měly sloužit jako úniková cesta, byly zabedněny dřevotřískovými deskami. Prostor další únikové cesty na schodišti byl zastavěn deskami herních stolů, dveře na této únikové cestě byly zamčené a bez klíče, který by umožnil jejich otevření. Uskladněnými herními deskami byl navíc zastavěn vnitřní nástěnný hydrant. Požár s největší pravděpodobností způsobily nevyhovující rozvody osvětlovacích těles v podhledech stropu. Všechny skutečnosti zjištěné při šetření HZS Jihomoravského kraje předal orgánům činným v trestním řízení. Ty však neshledaly žádné zavinění konkrétní osoby a vyšetřování případu opakovaně odložily. S majitelem budovy a také s provozovatelem herny a kasína HZS JmK podle zákona o požární ochraně zahájil správní řízení, jehož výsledkem bylo udělení pokuty oběma subjektům.

Nadporučík David Kožuský byl in memoriam povýšen do hodnosti kapitána a nadstrážmistr Jaroslav Gargula do hodnosti poručíka. Oba hasiči byli také in memoriam vyznamenáni medailí HZS ČR Za statečnost a Cenou Jihomoravského kraje. Památku svých kolegů si brněnští hasiči připomínají také Memoriálem Davida Kožuského a Jaroslava Garguly Brněnský záchranář.

Památku obou kolegů a kamarádů si brněnští hasiči včera odpoledne připomněli položením věnců u hrobů Davida Kožuského a Jaroslava Garguly na hřbitovech v Nebovidech a v Moutnici na Brněnsku. Večer se uskutečnil pietní akt před vchodem do vyhořelého objektu v Nádražní ulici v Brně.

Kapitán David Kožuský se narodil dne 19.4.1969. V září roku 1991 nastoupil k hasičům z povolání města Brna, kde byl zpočátku zařazen jako hasič na centrální požární stanici a požární stanici Přehrada. Postupným získáváním praktických zkušeností a studiem odborné literatury se velmi brzy zařadil mezi nejlepší hasiče ve směně. Jako aktivní sportovec se věnoval zejména cyklistice, paraglidingu, turistice, extrémním a míčovým sportům. Jeho výborná fyzická kondice a zájem o sport jej předurčily pro práci v družstvu záchranářů – lezců s výcvikem pro práci ve výškách a hloubkách, kde se postupně vypracoval mezi nejlepší. Dálkovým pomaturitním studiem Střední odborné školy požární ochrany ministerstva vnitra ČR si doplnil odborné vzdělání. V roce 1996 byl zařazen na funkci velitele družstva. Soustavně si prohluboval teoretické znalosti, které uplatňoval při školení a výcviku hasičů a zejména při řízení zásahů.

Svým vystupováním a osobním přístupem ke všem spolupracovníkům patřil k nejoblíbenějším příslušníkům brněnského územního odboru HZS. Svého nejbližšího v něm ztratili manželka Magdalena a tři děti, z nichž nejmladšímu byly v lednu 2002 teprve čtyři měsíce.

Poručík Jaroslav Gargula se narodil 10.6.1973. Hasičem z povolání u HZS města Brna se stal v dubnu roku 2000. Po ukončení nástupního odborného výcviku byl zařazen k jednotce na centrální požární stanici. Svědomitě přistupoval k získávání teoretických i praktických zkušeností a dovedností. To vše ho již po krátké době u HZS řadilo k velmi spolehlivým hasičům směny „A“ brněnské centrální požární stanice v Lidické ulici. Fyzickou zdatnost si při kolektivních míčových hrách, cyklistikou a požárním sportem. Neustálý zájem o nové věci a poznatky související s požární ochranou ho přivedl rozhodnutí zahájit studium na Střední odborné škole požární ochrany MV ČR ve Frýdku – Místku.

Jeho kolegové v něm ztratili skromného a obětavého kamaráda, připraveného kdykoliv nabídnout pomocnou ruku. Jeho rodina, kterou krátce před tragickou událostí založil, ztratila laskavého manžela.

Čest jejich památce!

por. Mgr. Jaroslav Haid

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.