CIAF 2005

Levné dárky, best dárky

Druhý víkend tohoto měsíce, tedy 10. a 11. září 2005 se bude na brněnském mezinárodním letišti pořádat 12. ročník leteckého festivalu s mezinárodní účastí Czech International Air Fest – CIAF 2005Letošní ročník této letecké přehlídky, která se v Brně koná již po třetí, zaštítil předseda vlády ČR Jiří Paroubek, ministr obrany ČR Karel Kühnl, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Pavel Štefka, hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek a primátor města Brna Richard Svoboda. Generálním partnerem CIAFu je Jihomoravský kraj, který uvolnil na tuto akci 6 milionů korun

Na brněnském mezinárodním letišti se budou předvádět stroje ze Slovenska, Německa, Rakouska, Slovinska, Portugalska, Francie (Mirage), Velké Británie (Tornado), USA (A-10), Kanady (CF-18 Hornet), Řecka (F-16), Portugalska (F-5), Srbska –Černé Hory (Super Galeb), Itálie (Alenia C-27J Spartan). Svoji účast přislíbili i další země. Řecko se zde představí vůbec poprvé s letounem F-16 z výzbroje své armády.

Armáda České republiky představí veřejnosti velkou část své letecké i pozemní výzbroje. Pro návštěvníky bude připraven JAS-39 Gripen s českými výsostnými znaky, L-159 Alca, vrtulníky Mi-24 a Mi-17, ale i kolová a pásová pozemní technika a prostředky protivzdušné obrany.

Velkým lákadlem bude průzkumné letadlo AWACS Severoatlantické aliance, které bude stát na stojánce a návštěvníci si budou moci – ovšem za dodržení určitých pravidel – prohlédnout vybavení letadla. Neméně zajímavou podívanou bude průlet středního dopravního letounu Alenia C-27J Spartan italských vzdušných sil, který bude rovněž vystaven na stojánce. K vidění budou i repliky letadel z 2. světové války.

Zřejmě největší podívanou bude vyšší pilotáž strojů MIG-29, kterou předvedou letci z nejlepší světové akrobatické skupiny Striži (Rorýsi) z 237. centra ukázek letecké techniky v Kubince poblíž Moskvy. Tato skupina, která vznikla v roce 1991, bude v České republice vystupovat poprvé a předvede skupinový let a akrobacii na pěti letounech. Skupinu pilotů 1. třídy, kteří mají nalétáno více než 120 hodin ročně, povede plukovník Gennadij Anatoljevič Avramenko.

CIAF je svátek všech příznivců letectví, kteří by si měli nechat tento víkend volný, aby mohli navštívit letošní CIAF. Ukázek bude nespočet jak na zemi, tak ve vzduchu; letos nás čeká velká podívaná.

CIAF 2005 pořádá Czech Airshow Agency, s.r.o., Univerzita obrany se bude podílet na pořadatelské službě.

Převzato z www.vabo.cz / Autor: Ing. Vilém Lipold

You may also like...

2 Responses

  1. Anonymní napsal:

    vrazi v oblacích opět v Brně

  2. Anonymní napsal:

    Poslední letecký den v Brně dopadl dost trapně, ale takhle tato show zjevně nedopadne. Program je lákavý, celkem hi- tec. Mimochodem jeden Awacs tuhle letěl dost nízko nad Brnem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.