Cikánské rytmy roztančí Brno

Levné dárky, best dárky
 • V pátek 8. dubna 2011 proběhne již tradiční oslava Mezinárodního dne Romů, letos v brněnském parku Lužánky. Romská princezna na koni zahájí bohatý kulturní program, který přiblíží široké veřejnosti tempera- mentní romskou kulturu.

  Letos je to již 40 let, co byla v Londýně založena Mezinárodní romská unie. Slavnostní zahájení jubilejních oslav proběhne od 15:00 v parku Lužánky vázáním stužek na Strom tolerance. Od 15:30 je pro návštěvníky připraven kulturní program. Vystoupí kapela Guločar, houslista Marek Balog, slovenský taneční soubor Sandála a další romská hudební a taneční tělesa. Ve spolupráci se SVČ Lužánky budou od 14:00 připraveny aktivity pro děti. Nebude chybět ani divadlo, módní přehlídka, vystoupení capoeiry, bubenická show a výtvarné dílny.

  Kromě samotné prezentace romské kultury je také cílem oslav prohloubení spolupráce mezi brněnskými organizacemi, které se Romům věnují. „Na přípravách oslav se podílí mnoho organizací a společnými silami dokážeme zrealizovat to, co by pro jednotlivce nebylo proveditelné,“ říká Ivona Parčiová z IQ Roma servis.

  „Ačkoli budeme oslavovat Mezinárodní den Romů, akce je určena všem – jak Romům, tak představitelům majoritní společnosti. Při příležitosti oslav usilujeme o zvýšení obecného povědomí o romské kultuře i větší porozumění a toleranci mezi oběma skupinami,“ dodává Jana Vejplachová, výkonná ředitelka Společenství Romů na Moravě.

  Událost organizátorsky zajišťují brněnské organizace poskytující služby zejména Romům. Jsou to: IQ Roma servis, DROM, romské středisko, Muzeum romské kultury, Společenství Romů na Moravě, Ratolest Brno, Romodrom, Petrov. Akci finančně podpořilo statutární město Brno a firma Cooptel.

  Program

 • 14:00 Aktivity pro děti ve spolupráci s SVČ Lužánky
 • 15:00 Stužkování Stromu tolerance před SVČ Lužánky
 • 15:30 Zahájení kulturního programu v parku Lužánky v areálu petanquového hřiště

  Monika Balogová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.