Co působí na jazyk

Levné dárky, best dárky

Na jazyk lze pohlížet různě. Všechny výpovědi nemají jen informativní charakter, ne všechno je zase pravda, i když hezky řečeno nebo napsáno…Zajímavý bývá pohled sociolingvistika. Sociolingvistika je věda o společenských významech jazykových jednotek, struktur a vztahů. To znamená, že každý jazykový jev je ve společnosti nějak zakotven.

Jazyk sám plní společenské funkce. Vliv společenských podmínek na systém jazyka a jeho vývoj je také sociolingvistika. Jinak člověk mluví dnes, jinak před pěti lety.

Na jazyk působí situace. Menší události. Ojedinělé stavy. To významově podmiňuje vznik konkrétní promluvy.

Sociolingvistika uvažuje i o člověku, který jazyk používá. Jaký má vztah k jazyku. I silný argument zní – špatně zformulovaný – nejapně.

Zajímavý je sociologicky až detektivně laděný okruh témat: vztah mezi uživatelem, komunikačním aktema stylem.

Jazyk kopíruje jevy, jež odrážejí vývoj a strukturu společnosti, pracuje logicky a odpovědně. Nemít kamarády ještě neznamená nerozumět jazyku.

Básníci o samotě dokáží promluvit i davům z duše.

You may also like...

8 Responses

 1. etna napsal:

  hm pekna prednaska o sociolingvistike, krasne sa k nej hodi ten sexisticky jazyk pouzity v ankete :-/ (nemam manzelku a premyslalA som o tom)

 2. ma napsal:

  To víš, bejbi, rockeři, jsou neustále naměkko…

 3. iKanias napsal:

  S tou anketou je to pravda, uznávám. Ale je to anketa o kamarádech. O kamarádkách psát neumím, přiznávám. Prostě genderově korektně psát neumím…

 4. etna napsal:

  iKanias: tak to skus, vobec to nie je tazke 😉 proste si predstav, ze vsetko, co je v muzskom rode, by bolo v zenskom, a ako by sa Ti to citalo.

 5. etna napsal:

  link som nepochopila.

 6. To etna napsal:

  To nevadí!

 7. Aglaja napsal:

  foto – luxus..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.