Čtenářský deník představí českou prózu

Levné dárky, best dárky

Nejvýznamnější díla současné české prózy představí divákům České televize nový cyklus brněnského studia nazvaný Čtenářský deník. Pořad připravuje do vysílání Centrum dramatické, divadelní a zábavné tvorby. Vysílá ČT2 vždy v sobotu v nepravidelném čase mezi 11. a 12. hodinou (nejbližší termíny vysílání: 5. a 19. ledna, od února pravidelně každou sobotu).

Cyklus krátkých (13 minut) televizních dokumentů Čtenářský deník volně navazuje na pořad Televizního studia Brno ČT Česko jedna báseň, který v loňském roce formou autorských vizitek představil pestrou paletu současných českých a moravských básníků.

Jednotlivé díly Čtenářského deníku budou věnovány nejvýznamnějším dílům současné české prózy, přičemž hlavní pozornost autoři soustředí na knihy vzniklé a vydané po roce 1989. V každém pořadu bude představený jeden autor a jeden jeho román, novela či kniha povídek. Například Jáchym Topol: Sestra, Arnošt Lustig: Neslušné sny, Ivan Klíma: Milostné rozhovory, Patrik Ouředník: Europeana, Ota Filip: Osmý životopis, Michal Viewegh: Báječná léta pod psa, Jan Balabán: Možná že odcházíme, Pavel Kohout: To byl můj život??, Miloš Urban: Hastrman, Petr Šabach: Hovno hoří, Petra Hůlová: Paměť mojí babičce či Jiří Hájíček: Selský baroko.

Díla nebudou představovat samotní jejich autoři, ale významné osobnosti českého veřejného, kulturního a společenského života (nikoliv však politici či pop-star), které se s divákem podělí o svůj čtenářský zážitek a posléze se také setkají s autorem knihy, s nímž povedou dialog o knize, její formě, obsahu či příčinách a okolnostech vzniku. Diváci tak budou svědky živého setkání čtenáře a díla. A to hned dvojího druhu – poprvé s knihou samotnou a posléze i s jejím autorem.

Prostředí natáčení autoři volí podle obsahu či okolností vzniku knihy tak, aby je zajímavě ilustrovalo či naopak kontrastně doplňovalo.

Na režii jednotlivých dílů se budou podílet významní čeští režiséři dokumentárních filmů.

V prvním dílu vysílaném 5. ledna 2007 v 11:40 na ČT2 představí publicistka a překladatelka Petruška Šustrová Medvědí román Jiřího Kratochvila. Režie pořadu Martin Františák.

Hana Orošová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.