Cyklus Případ pro ombudsmana vstupuje do třetí řady

Levné dárky, best dárky

Cyklus Případ pro ombudsmana, jehož jednotlivé díly patřily už v předešlých vysíláních k nejsledovanějším publicistickým a dokumentárním pořadům brněnského televizního studia, vstupuje už do třetí řady. Jednotlivými případy, kterými se zabývala Kancelář veřejného ochránce práv, provází opět moderátor Břetislav Rychlík, který se spolu s Monikou Rychlíkovou také podílí na režii jednotlivých dílů. Cyklus mohou diváci sledovat na programu ČT2 vždy v úterý ve 20:25 hod. (s výjimkou dnů, které patří sportovním přenosům).

Nejbližší vysílání :

11. 9. 2007 Ubytovna bez ubytovatele

Tento případ nás zavede do pražských Vršovic. Stěžovatelka uvádí, že majitelé v jednom z nájemních domů ubytovávají cizince, zejména Ukrajince, kteří se na našem území zdržují nelegálně a jsou s nimi navíc značné problémy. Opakované bezvýsledné vyšetřování Policií stěžovatelku neuspokojilo. Závěry šetření ombudsmana v tomto konkrétní případu potvrdily pochybení policejních orgánů a současně poukázaly na neblahý důsledek podobného liknavého přístupu ke stížnostem: tím je totiž ztráta důvěry občanů.

25. 9. 2007 Motivační skupiny

Na začátku tohoto případu byl obyčejný dopis dětí, uveřejněný v časopisu Zámeček. Popisují v něm novou praxi z jejich dětského domova, ve kterém jsou podle nových pravidel rozdělovány všechny děti do pěti výchovných skupin. Základem tohoto „výchovného působení“ jsou tresty, zákazy a odměny, uplatňované zvláště v páté skupině, a to v závažné a děsivé intenzitě. Na základě svého vlastního šetření se k tomuto nezvyklému výchovnému působení a pochybení pedagogů domova vyjádřil i veřejný ochránce práv.

9. 10. 2007 Kam s barokní sochou?

Památkový zákon ukládá vlastníkům jednoznačné povinnosti v péči o každou památku. Společným cílem je snaha o její zachování, o kvalitní údržbu a ochranu před jakýmkoliv poškozením či zničením. V případě barokní sochy, která hraje v příběhu hlavní roli, šlo pouze o její přemístění. Přesto se však nakonec z vlastníka sochy stala stěžovatelka, která se musela ve svém sporu s památkovou péčí obrátit na veřejného ochránce práv.


Hana Orošová

FOTO: aktualne.centrum.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.