Ďáblova bible

Levné dárky, best dárky

Televizní studio Brno přináší na obrazovky České televize půlhodinový polohraný dokument mapující historii i současnost největší rukopisné knihy světa. Vysílá ČT2 ve středu 21. listopadu 2007 ve 20:30 hod. na ČT2. Repríza je k vidění hned následující den, ve čtvrtek 22. 11. v 8:30 hod., opět na ČT2. Režie Jiří Šindar.

Ďáblova bible a nebo také Codex gigas. Tak bývá nazývána kniha, která vznikla na přelomu 12. a 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Obsahuje nejstarší českou kroniku, latinský opis Bible, kalendárium, různé traktáty, seznam podlažického bratrstva, nekrolog se jmény 1635 zemřelých a dokonce i zaklínadla. Podle legendy ji za trest musel napsat za jedinou noc zlobivý mnich, který o pomoc požádal ďábla. Ten si v ní na oplátku vymínil své zobrazení. Samotný ďáblův portrét měří bezmála půl metru.

„Natáčeli jsme v Podlažicích, v pražském Břevnově, v klášteře Rosa coeli v Dolních Kounicích, ale také v Broumově,“ upřesňuje režisér Jiří Šindar. „Právě tady byla kniha v roce 1420 ukryta před Husity.“

Tato největší kniha na světě byla ve středověku kvůli své velikosti považována za osmý div světa. Od roku 1648 je uložena v Královské knihovně ve Stockholmu. Doputovala tam jako součást rudolfinského pokladu a od té doby opustila Švédsko pouze dvakrát. Po třetí, právě v závěru letošního roku, byla tato kniha nevyčíslitelné hodnoty zapůjčena do Prahy.

V polohraném dokumentu diváci uvidí brněnské herce Ladislava Lakomého, Kláru Apolenářovou a Vratislava Běčáka.

Hana Orošová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.