Dámy mají přednost!

Levné dárky, best dárky
 • Kampaň na podporu žen v krajských a senátních volbách 2012

  Na dnešní tiskové konferenci pořádané Fórem 50 % byla představena aktuální analýza zastoupení žen na kandidátních listinách pro krajské a senátní volby 2012. Zároveň zde byla zahájena nová kampaň na podporu žen v krajských a senátních volbách s názvem Dámy mají přednost!. Tisková konference proběhla ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a jeho Referátem rovných příležitostí žen a mužů.

  Hlavním cílem rozbíhající se kampaně je motivovat voliče a voličky k udílení preferenčních hlasů ženám a zvýšit tak celkové zastoupení žen v politice. Tiskové konference se zúčastnily také dvě kandidující političky: ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR Eva Syková, kandidující za ČSSD do Senátu a poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která je lídryní krajské kandidátky ve Středočeském kraji. Obě kandidátky se podělily o své vlastní zkušenosti a vyjádřily se k otázce zastoupení žen v české politice. Na konferenci promluvil také náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš, který má ve své gesci otázku rovných příležitostí žen a mužů.

  „Vzhledem k podobě kandidátních listin lze předpokládat, že se po volbách zastoupení žen v krajské politice příliš nezmění. U některých politických stran, které jsme analyzovali, je dokonce možné sledovat pokles počtu žen na kandidátních listinách. Změnu může přinést pouze volební úspěch těch politických stran, které na volitelná místa nominovaly ženy, nebo masové využití preferenčních hlasů, tak jako v případě voleb do Poslanecké sněmovny,“ vysvětluje Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %.

  Nominace žen do senátních voleb je v porovnání s minulými volbami o něco příznivější. Letos kandiduje celkem 18 % žen (v přepočtu 42 kandidátek), což je téměř o dvě procenta více než roku 2010. Je však potřeba zdůraznit, že celkem ve třech volebních obvodech, Mladá Boleslav, Třebíč a Opava, není zařazena mezi kandidující ani jedna žena. „Na základě těchto dat se dá předpokládat, že by se situace po volbách mohla mírně zlepšit, ale není reálné očekávat výrazný průlom a zásadní změny. Velké zlepšení však nastalo v případě ČSSD, které do minulých voleb nominovala pouze jedinou ženu, a letos je jich šest. Pokud by se straně podařilo alespoň zčásti zopakovat svůj volební úspěch, mohlo by to ke zvýšení zastoupení žen v Senátu také přispět,“ doplňuje Kavková.

  V kontextu české politiky jsou největší překážkou větší účasti žen právě politické strany, které umisťují ženy na spodní, nevolitelná místa kandidátních listin. Právě proto se nově spuštěná kampaň Dámy mají přednost! zaměřuje na přímou podporu kandidujících žen prostřednictvím preferenčních hlasů. Kromě analýzy kandidátních listin a mediální analýzy zobrazování političek v předvolební kampani se uskuteční také kontaktní kampaň ve všech krajích ČR, a to v období od 1. – 12. října 2012. Součástí projektu je i kampaň v médiích, ve kterých se bude šířit audio a video spot. Maskotem je opět kuře, které tak již podruhé vyrazí na cesty. Všichni zájemci a zájemkyně mohou jeho cesty sledovat na facebookové stránce www.facebook.com/forum.50.procent. Hlavní vzkaz kampaně vůči voličům a voličkám je jednoduchý: volte ženy!

  Kampaň podpořila kromě Nadace Open Society Fund Praha také Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů svým usnesením ze dne 29. května 2012.

  Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %

  Vladimíra Bristenská, koordinátorka kampaně

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.