Den rovnosti žen a mužů: máme opravdu stejné šance?

Levné dárky, best dárky
 • Letos se již sedmým rokem slaví 19. červen jako Den rovnosti žen a mužů. Jeho smyslem je již tradičně vyjádřit respekt k genderové rovnosti a informovat širokou veřejnost o této problematice.

  Na informačním stánku na brněnském náměstí Svobody budou tento den mezi 10. a 15. hodinou prezentována fakta o nerovnosti postavení žen a mužů v České republice v oblasti platů, slaďování rodiny a práce a další. Návštěvníci a návštěvnice se mohou těšit na feministické benefiční obálky, veganské muffiny a soutěž o ceny.

  I přes rozšířený názor, že rovnosti žen a mužů již bylo v české společnosti dávno dosaženo, stále existuje celá řada oblastí, v nichž přetrvávají nerovnosti a kde je jedna či druhá skupina znevýhodněna. Také letos se koná řada zajímavých akcí, které mají na tyto nerovnosti upozornit a informovat o možnostech jejich řešení.

  Ke Dni rovnosti se připojuje i síť nevládních organizací Česká ženská lobby (ČŽL), která hájí práva žen v České republice. Prostřednictvím chystaných akcí chce poukázat na problematiku slaďování práce a rodiny, zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, porodnictví či postavení migrantek v české společnosti.

  „Mezi nejzávažnější problémy z hlediska postavení žen a mužů patří nerovnosti na trhu práce – ženy berou v průměru o 25 % méně než muži, což je dáno i tím, že ženy více než muži řeší problém, jak sladit pracovní povinnosti s péčí o děti. Zde svou roli hraje nedostatek zařízení péče o děti, ale i celková nekoncepčnost rodinné politiky. Dlouhodobě u nás narážíme na problém nedostatečného zastoupení žen v politice a v rozhodovacích procesech, např. v představenstvech velkých firem, kde velmi zaostáváme za evropským průměrem. Velice aktuální je situace v porodnictví, kde bohužel stále dochází k nerespektování práva žen na autonomní rozhodování o svém těle i zanedbávání psychosociálního aspektu péče na úkor přecenění role technologie a rutinních postupů,“ říká Jana Smiggels Kavková, předsedkyně ČŽL.

  Jana Smiggles Kavková, předsedkyně České ženské lobby

  Petra Havlíková, Nesehnutí

  Plánované akce

 • Happening České ženské lobby Máme stejné šance?, Praha, Karlovo náměstí, poblíž sochy Elišky Krásnohorské, 19. 6. 16:00 – 18:00

  • čeká vás závodní dráha s několika stanovišti symbolizujícími oblasti, ve kterých přetrvávají nerovnosti mezi ženami a muži

  • nenáročnou a zábavnou formou si vyzkoušíte, jaké to je být ženou a mužem

  • pro všechny, kdo běh absolvují, je připraven malý dárek

 • Noviny Půl na půl budou 19. 6. kameloty a kamelotkami rozdávány v Praze, Brně a Olomouci, 18. 6. a 19.6. také v Poděbradech.

  • každoročně vydává Gender Studies, o.p.s.

 • Informační stánek Gender Studies bude 19. 6. na těchto místech: Praha, Karlovo náměstí, 9.00 – 17.00, Brno, náměstí Svobody, 10:00 – 15:00, Olomouc, herna Rodinného centra Heřmánek, Náves Svobody 41, 9:00 – 12:00, dětské hřiště u ZŠ a MŠ Olomouc, 14:00 – 18:00, Poděbrady na kolonádě u hotelu Felicitas, 10:00 – 18:00

  • letáky s informacemi, zejména k problematice slaďování osobního a pracovního života,

  • základní poradenství.

 • V Brně se budete moci zúčastnit řady soutěží o ceny pro širokou veřejnost.
 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.