Dokument: DUŠAN SAMO JURKOVIČ

Levné dárky, best dárky

DUŠAN SAMO JURKOVIČ

– dokument o významném představiteli secese a československé architektonické moderny,
od jehož smrti uplyne v prosinci tohoto roku 60 let vysílá program ČT2 dne 8. prosince 2007 ve 22:30 hodin. (repríza 9. 12. 2007, ČT2, 10:00 hod.)

Letos v prosinci je to 60 let, co zemřel osobitý představitel československé architektonické moderny, Dušan Samo Jurkovič (1868 – 1947). Bezmála hodinový dokument o životě a díle člověka, kterého mimořádně ovlivnila lidová architektura, natočil režisér Jaroslav Bařinka. Pořad vysílá ČT2 v sobotu 8. prosince 2007 ve 22:30 hod. (repríza v neděli 9. 12. 2007, ČT2, 10 hod.).

Architekt Dušan Samo Jurkovič pocházel ze slovenské rodiny se silnou obrozeneckou tradicí. Absolvoval vyšší průmyslovou školu ve Vídni, od roku 1889 působil na Moravě a od roku 1899 jako samostatný architekt v Brně. Po první světové válce odešel do Bratislavy. Byl nejen významným architektem, ale také se výrazně podílel na kulturním životě na Moravě a později na Slovensku. Propagoval vzájemnou česko-slovenskou spolupráci, podílel se na koncepci ochrany národních kulturních památek i ochrany přírody. V roce 1947 se stal jako první československý architekt národním umělcem.

Dokument České televize se věnuje zejména období Jurkovičova života od vzniku dřevěných staveb na radhošťských Pustevnách až po návrh monumentální kamenné mohyly generála M. R. Štefánka na Bradle.

„Nechtěli jsme vytvořit katalog mistrova díla, ani je hodnotit z odborného hlediska,“ říká režisér Jaroslav Bařinka. „Hledali jsme odpověď na otázku, čím k nám Jurkovičův život a práce promlouvá a co pro nás znamená dnes.“

Štáb natáčel v Brně, Luhačovicích, na Pustevnách, na zámku v Novém Městě nad Metují, na Sv. Hostýně, na Bradle a dalších místech. V dokumentu vystupují architekti, historici umění, majitelé Jurkovičových staveb, a také mistrovy vnučky, Taťána a Eva Jurkovičovy a Katarína Salayová.

Scénář a režie: Jaroslav Bařinka
Dramaturg: Jiří Šimáček
Kamera: Ladislav Preissner, Juraj Fándli, Jakub Nosek
Střih: Petr Sladký
Stopáž: 55 min.

Hana Orošová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.