Duhová vlna Queer parade Brno – úspěch a bilance

Levné dárky, best dárky

V neděli 29. června 2008 se závěrečným programem Dětského odpoledne završila akce Duhová vlna 2008 – Queer parade Brno, která si kladla za cíl posílit hrdost sexuálních menšin a otvírat společenskou diskusi nad některými nedořešenými otázkami, například rodičovských práv. Nejvýznamnější a nejviditelnější aktivitou bylo sobotní shromáždění a duhový průvod na Náměstí Svobody, kterého se zúčastnilo přes 500 lidí a další tisícovka přihlížejících. Organizátoři považují celou akci za velmi úspěšnou.

Ozývají se nám desítky lidí, nejen z komunity, že tento den pro ně moc znamenal. Děkovali nám hned na večerní párty a nyní se chtějí připojit k organizaci dalších průvodů hrdosti v České republice,“ uvedla Lucie Hanyášová ze sdružení Holky v Brně. Organizátoři brněnské queer parade zase vyjádřili podporu pořadatelům gay pride v Sofii, která se konala ve stejný den, na stonewallské výročí.

Doprovodné akce prezentovaly umělecké projekty (výstavy, performance), připomněly v diskusích lidskoprávní otázky a sobotní průvod veřejně propagoval myšlenku různorodé a otevřené společnosti. Na podporu shromáždění vystoupily známé osobnosti, jako je Pavel Vítek, Iva Pazderková, Jiří Hromada, Martin Ander a Kateřina Dubská. Záštitu převzala ministryně Džamila Stehlíková, která se rovněž zúčastnila sobotního programu. Ze zahraničí poslala účastníkům vzkaz a dárky také Martina Navrátilová.

Poklidné shromáždění v sobotu 28. června narušil útok neonacistů ze skupiny Národní odpor a dalších nezařazených násilníků, kteří napadli účinkující i veřejnost, a to nejen vejci, ale i ranami, lahvemi a dělbuchy. Pořadatelé oceňují zákrok policie proti násilníkům, avšak s pomocí výzvy na webu se snaží shromáždit více informací. „Klademe si určité otázky, například jak je možné, že se skupina extrémistů jasně identifikovatelná tričky NO nebo maskováním, dostala až na Náměstí Svobody, nebo proč policisté nedokázali narušitele rozpustit, jako je tomu u jiných obdobných akcí. V ulicích Brna tak v sobotu mohli dále ohrožovat občany, což se dělo i po skončení akce“ uvedl Mirek Zajdák ze sdružení Kluci.info. Útočníci napadali během akce i po ní také cizince a Romy, což je dalším apelem pro to, aby se situací zabývaly lidskoprávní organizace u nás i v zahraničí.

Pořadatelé jsou přesvědčeni, že podobné útoky nelze bagatelizovat, jak zaznělo v určitých médiích nebo z úst některých regionálních politiků, naopak je potřeba celospolečenského odsouzení netolerance a násilí. Na svém webu útoky veřejně oslavuje Dělnická strana, zatímco Národní strana se od nich distancuje – ačkoliv se staví za popírání lidských práv menšin a publikuje cílené dezinformace a urážky.

Organizátoři Queer parade dále podali trestní oznámení na neznámého pachatele, který úmyslně poničil reprodukotry soundsystému a způsobil několikatisícovou škodu. „Na své webové stránce vyzývá Duhová vlna všechny, kdo byli napadeni nebo poškozeni, aby se ozvali, případně se připojili k trestnímu oznámení.“ informoval dále Mirek Zajdák.

Pro pořádající organizace je ovšem důležité, že akce vzbudila zájem ostatních sdružení, stmelila některé části LGBT komunity v České republice a také otevírá společenskou diskusi. Některá média už v návaznosti na Duhovou vlnu informovala o existenci gay a lesbických párů s dětmi, o omezování práv dětí vyrůstajících v rodinách registrovaných párů apod. „Věříme, že česká veřejnost si přeje žít v otevřeném, tolerantním a nenásilném prostředí, jaké evropské společnosti přes všechny své nedostatky přece jen prosazují. K takovýmto hodnotám se hlásí i LGBT hnutí,“ dodala jedna z mluvčích akce, Jolana Navrátilová.


Mirek Zajdák, Jolana Navrátilová

Hlavní pořadatelé: Holky v Brně, Kluci.info. Další pořadatelé: NESEHNUTÍ, STUD, Genderové
informační centrum NORA, Stejná rodina
FOTO: azpravy.atlas.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.