Dům pánů z Lipé oslaví 400 let od narození zachránce města před Švédy

Levné dárky, best dárky

Společnost STUDENT AGENCY, vlastnící renesanční Dům pánů z Lipé, oslaví v jeho prostorách 400 let od narození Jean-Louis Raduita de Souches – zahránce Brna před dobytím švédskými vojsky. Netradiční výstava v pasážích historického objektu na náměstí Svobody bude po celý srpen připomínat nejen život legendárního vojevůdce protišvédských sil, ale také období, ve kterém de Souches žil.

V srpnu to bude 363 let co švédská armáda nakonec s nepořízenou z Brna odtáhla právě zásluhou velitele obránců Brna Raduita de Souches. Chceme Brňanům i návštěvníkům moravské metropole přiblížit nejen život tohoto vynikajícího vojevůdce, významně spojeného
s českými zeměmi, ale také dobu, ve které žil a události, pojící ho s tímto regionem,“ říká Radim Jančura, majitel STUDENT AGENCY a Domu pánů z Lipé.

Ve spolupráci s Muzeem města Brna nabídne Dům pánů z Lipé nevšední výstavu replik dobových obrazů a historických dokumentů mapujících Brno v 17. století a život francouzského velitele, sklízejícího úspěchy ve službách několika evropských armád.
„Právě Dům pánů z Lipé je s touto historickou postavou úzce spjat, v roce 1649 ho tehdy už hrabě Raduit de Souches pořídil do svého vlastnictví a užíval až do své smrti,“ dodává Jančura.

Jean-Louis Raduit de Souches získal první vojenské zkušenosti paradoxně ve švédské armádě. Po neshodách se svým velitelem však přešel k protistraně a nakonec pomohl roku 1645 odrazit mnohonásobnou švédskou přesilu právě od hradeb Brna. Moravská metropole se následně stala jeho novým sídlem.

Dnes je v Domě pánů z Lipé umístěno také informační centrum, které nabízí kompletní informační servis, včetně předprodeje vstupenek na kulturní a sportovní akce ve městě
a regionu, informace o dopravních spojích a lokálních firmách, prodej poznávacích výletů do okolí a autobusových jízdenek společnosti STUDENT AGENCY.


Michaela Winklerová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.