Dvojici, která chtěla prodat Krejčířův spis, čeká soud

Levné dárky, best dárky

Brno – V kauze ztraceného kufříku
s částí spisu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře už padly dvě
obžaloby. Státní zastupitelství je podalo na dvojici, která kufřík loni v květnu podle svých slov našla
na ulici v centru Brna a odnesla domů.

Státní zástupce Antonín Budiš z Hodonína, který má případ na starosti, je přesvědčen, že
kufřík byl v uzamčeném autě jeho brněnského kolegy Milana Horvátha.
Nikolu Moučkovou a Tomáše Zárubu proto obžaloval z toho, že se do auta vloupali.
Za krádež jim hrozí až dva roky vězení. Dvojice přitom vloupání do auta od počátku odmítá. „Šli jsme po ulici a všimli jsme si kufříku ležícího před drahou limuzínou audi s tmavými skly. A nikde nikdo,“ tvrdila už v květnu krátce po nálezu třiadvacetiletá Moučková. Nepopřela přitom, že kufřík spolu s kamarádem 8. května odnesla domů, ani to, že se materiály týkající se Krejčířovy kauzy snažili nabídnout novinářům.
Také vyšetřovatelé původně tvrdili, že stopy po vloupání se na Horváthově autě nenašly. „Násilné překonání zámku dveří automobilu policejní expertizy vyloučily,“ uvedla naposledy v polovině června brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Najednou se však závěry vyšetřovatelů změnily. Kdy a proč, není jasné. „Vycházeli jsme z toho, že automobil byl zamčený,“ řekl bez dalších podrobností Budiš.
Moučková a Záruba se podle obžaloby do automobilu státního zástupce vloupali a způsobili nikoliv zanedbatelnou škodu. A to i přesto, že policisté kufřík našli ještě předtím, než dvojice stihla jeho obsah předat dál. O vině obou obžalovaných a případném trestu nyní bude rozhodovat brněnský městský soud.

„Zatím ještě není nařízeno jednání, paní soudkyně nyní spis studuje a uvidí, jestli o věci rozhodne trestním příkazem, anebo nařídí líčení,“ potvrdila úřednice z trestní kanceláře soudu.

Potrestali i žalobce Pokud soud dvojici mladých lidí vinu prokáže, nebudou kvůli zmizelému kufříku prvními potrestanými. Bez trestu totiž nevyvázl ani státní zástupce, který měl o kufřík se spisem pečovat. Milan Horváth kvůli ztrátě Krejčířova spisu už loni přišel o místo šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. A v říjnu jej soudci potrestali i kázeňsky, kárný senát Vrchního soudu v Olomouci mu na čtvrt roku vyměřil patnáctiprocentní snížení platu.

Horváth doplatil na to, že pracoval o víkendu. Krejčířův spis si vezl z víkendu na chalupě, kde jej studoval. Kufřík podle vlastního popisu události nechal na podlaze auta, ze kterého právě po návratu z chaty s manželkou odnášel spící děti.

Právě kvůli Horváthovi také už od května spis ke kauze cestuje po kraji. Aby žalobci nevyšetřovali svého kolegu, muselo brněnské zastupitelství věc předat do Hodonína. Po podání obžaloby zase krajský soud řešil spor o to, kdo je příslušný se kauzou zabývat. A případ skončil zpátky u soudu v Brně.

PAVLA DUCHÁČKOVÁ, Mladá fronta DNES

You may also like...

1 Response

  1. Renáta napsal:

    Policejní pomstička. Zvláštní?
    Musejí někoho udělat, aby to jakoby nebylo na toho Horvátha, ale přitom je to samozřejmě pokrytectví.
    Kdyby Horváth netahal spisy ven, nemohl je ztratit. Ať už mu je někdo ukradl a nebo je ztratil, on tomu vytvořil vhodné podmínky. A to právě tím že spis vynesl ven. Což NESMĚL
    Že ti dva vyjkradli jeho auto, tak tomu snad uvěří jen někdo z české justice..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.