Ekologické organizace: Víme, jak zachranit miliardy korun a nabízíme státu pomoc

Levné dárky, best dárky
 • Vláda může vyhrát hrozící dvoumiliardovou arbitráž s firmou Bauhaus a předejít dalším podobným sporům. České ekologické organizace vědí, jak na to a nabízejí vládě pomoc. V otevřeném dopise to napsaly premiéru Nečasovi (OSD), místopředsedovi vlády Schwarzenbergovi (TOP 09) a místopředsedkyni kabinetu Peake (VV).

  Organizace tak reagovaly na záměr firmy Bauhaus žalovat český stát ve věci investice do prodejny v Brně-Ivanovicích. Hypermarket byl postaven na základě pokoutně vydaného stavebního certifikátu. Ten nyní přezkoumává soud, neboť stavebník využil chyby v zákoně a obešel své sousedy a sousedky. Do rozsudku nesmí Bauhaus prodejnu otevřít.

  Pokud firma Bauhaus splní svoje hrozby, bude Česká republika čelit až dvoumiliardové arbitráži. Další žaloby za miliardy budou následovat, pokud se nezmění stavební zákon. Ten současný totiž umožňuje, aby developeři velkých staveb obcházeli stavební povolení a místo něj si zaplatili za vydání stavebního certifikátu od takzvaného autorizovaného inspektora. Pokud je certifikát vydán v rozporu s předpisy a státní orgány se postaví na odpor, mohou developeři využít nedostatku v zákoně a stát zažalovat. A to i přesto, že se sami stavbou dopustí protiprávního jednání.

  To se stalo i v případě brněnského Bauhausu, který od začátku provázely nezákonnosti. Od nedodržení limitů prodejní plochy v územním plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy, až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště. Proti porušování předpisů zde vystoupili místní lidé, část zastupitelstva i nevládní organizace NESEHNUTÍ. „Od začátku jsme upozorňovali na porušování předpisů při přípravě projektu i samotné stavbě, ale místní stavební úřad ani brněnský magistrát nedokázaly vynutit nápravu,“ říká tehdejší i současný zastupitel Tomáš Bradáč (BEZPP).

  Bauhaus však najal autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který potajmu vystavil certifikát. Aby se vyhnul námitkám, neoslovil sousedy a sousedky – a tím hrubě porušil stavební zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybnému zákonu nedokázalo zajistit zrušení certifikátu. O přezkoumání se postarali až místní občané a občanky a NESEHNUTÍ, jež prostřednictvím Advokátní kanceláře Šikola a partneři inspektora zažalovali. Soud uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj
  předběžné opatření. Zakázal tak otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím nechal na rychlo dostavět.

  Ekologické organizace nyní nabízejí vládě pomoc, pro případ arbitráže s Bauhausem. „Máme zdokumentovaná četná porušení zákonů ze strany Bauhausu, najatých developerských firem a inspektora Teigisera a pomůžeme prokázat, že firma nemá na odškodnění od státu nárok,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

  Další spory však budou následovat. „V Česku se rozmáhá výstavba s protizákonně vyhotovenými certifikáty, hrozí další miliardové arbitráže. Proto je třeba urychleně změnit stavební zákon, aby již utajené vydávání certifikátů nebylo možné. I v tomto vládě rádi pomůžeme,“ říká Petra Humlíčková, právní expertka z asociace neziskových organizací Zelený kruh.

  Případ Bauhausu v Brně-Ivanovicích je jedním z mnoha, kdy se díky účasti občanských sdružení ve správních řízeních podařilo odhalit a zdokumentovat porušování zákonů a vyhlášek ze strany developerů. „Stát by si měl vážit aktivity občanských sdružení a zachovat jejich práva účastnit se územních i stavebních řízení. Ukazuje se, že jsou často jedinou pojistkou důsledného vymáhání českých zákonů,“ říká Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

  Milan Štefanec, koordinátor programu Zaostřeno na hypermarkety, NESEHNUTÍ

  Jiří Koželouh, člen Rady NESEHNUTÍ

  Petra Humlíčková, právní expertka na environmentální legislativu

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.