Epizoda VII: Jediové vrací úder

Levné dárky, best dárky
 • Jediismu, jako jednomu z náboženských vyznání, byl pro letošní sčítání lidu přidělen samostatný kód. Český statistický úřad tak zareagoval na záměr skupiny lidí uvést právě tuto víru do kolonky náboženské vyznání. Tématu se věnuje díl Epizoda VII: Jediové vrací úder z cyklu Ta naše povaha česká, který vysílá ČT2 ve čtvrtek 14. dubna 2011 ve 21:25. Vyrobilo Centrum publicistiky, dokumentu a vzdělávání brněnského studia České televize. Režie Martin Dušek.

  Na Facebooku roste několikatisícová skupina lidí, jejíž členové deklarují své rozhodnutí napsat při březnovém sčítání lidu do kolonky náboženského vyznání jediismus. Jde o přesvědčení Rytířů Jedi z fiktivní filmové ságy George Lucase Hvězdné války. Na základě ohlasu v médiích a ve společnosti se sešla sčítací komise Českého statistického úřadu a přidělila jediismu, tak jako jiným náboženstvím, patřičný kód. S jediismem se začalo počítat. Jde jen o recesi, nebo jsme svědky příchodu nového kultu?

  Režisér Martin Dušek doplňuje: „Pro mnohé mladé Čechy, kteří nevyrostli v křesťanství a řeší transcendentní otázky, se stává Lucasova sága Hvězdné války novou biblí věku, kterému nevládne písmo, ale obraz. Jejich víra je, zdá se, autentická. Je méně kvalitní a opravdová než víra ostatních věřících jen proto, že se zakládá na popkulturní pohádce postavené na základech zen Budhismu? Ať vás provází Síla!“

  Hana Orošová, tisková mluvčí ČTS Brno

  Foto: archiv ČTS Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.