FénixCon 2005

Levné dárky, best dárky

Již po 21. se v Brně setkají přátelé literatury, filmu i jiných médií žánru SCI-FI, fantasy a horroru a to na FénixConu 2005, který bude probíhat ve dnech 9.-11.12.Jednou za pět set let přilétá do chrámu v Héliopoli v Egyptě pták o něco větší než orel, se zlatou korunkou na hlavě. Peří má žluté, nachové a blankytné; hnízdo si splétá z vonných bylin stařice, nardu a myrrhy. Je nezranitelný, živí se jen zrnky balzámu a kadidla. Když přijde jeho čas, sám sebe ve vonném hnízdě na oltáři spálí a z popela povstane nový, mladý pták.

Takto si naši předkové představovali fénixe, symbol znovuzrození zmiňovaný u Hérodota a Ovidia, ale také v bibli a u raných křesťanských autorů, kteří v něm viděli symbol Krista a jeho vzkříšení i obraz nesmrtelnosti lidské duše.

Z Egypta a Blízkého východu, kde představa o něm vznikla, pronikl až do Číny. Tam byl ztotožňován s modrou volavkou a zobrazován jako symbol ohně a jihu. Stará čeština pro něj měla roztomilé pojmenování samolet.

Obdobně povstal z popela brněnských prosincových conů Fénix a ač bájný tvor, má se čile k světu. To už však musíte posoudit sami, nejlépe osobně a na vlastní kůži.

Za Fénixe i pořádající Tunelář v. v.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.