Filmový cyklus (nejen) pro středoškoláky

Levné dárky, best dárky

Především v Brně tradiční (již 18. ročník !) kulturní aktivitou, kopírující školní rok, je Filmový cyklus (nejen) pro středoškoláky. Ten letošní proběhne souběžně v deseti městech (a kinech) České republiky. Snahou pořadatelů cyklu, manželů P. a J. Švédových z brněnské agentury Art, je probudit u mládeže hlubší zájem o kvalitní umělecké filmy a nepřímo tak vychovat další generaci filmových fanoušků pro české artkina a filmové kluby. „Zároveň nám vždy jde též o teritoriální a žánrovou pestrost nabízené kolekce osmi filmů,“ doplňuje záměry cyklu jeho dramaturg Jiří Švéda.

Filmový cyklus proběhne od začátku letošního října (2007) až do května příštího roku (2008) souběžně v pěti městech v Čechách a pěti městech na Moravě a nabídne studentům gymnázií, středních škol a všem dalším vážným zájemcům o film jeden snímek měsíčně, tzn. celkem osm titulů:

Čechy: Blatná – městské kino, Cheb – kino Art, Comutov – kino Oko, Cotěboř – kino Družba a Písek – kino Portyč (start české větve cyklu zde v úterý 2. října),

Morava: Brno – kino Art (start moravské větve cyklu zde již v pondělí 1. října), Břeclav – kino Koruna, Rožnov pod Radhoštěm – kino Panorama , Tišnov – kino Svratka a Zlín – FK Charlie Malá scéna.

Ke každému filmu je zpracován podrobný leták, který shrnuje současné i dobové názory na film, režiséra či zařazuje snímek do kontextu příslušné národní kinematografie a jenž bude bezplatně rozdáván divákům před představením. Ti budou moci postupně shlédnout následující filmy:

1) Match Point – hra osudu, Velká Británie/USA 2005, režie: Woody Allen, hrají: Scarlett Johanssonová a Jonathan Rhys-Meyers. Nekompromisní cesta mladého muže vzhůru po společenském žebříčku. Nejvýraznější film Woodyho Allena za posledních deset let!

2) Commitmens, Velká Británie/Irsko 1991, režie: Alan Parker, hrají: Robert Arkins a Glen Hansard. Příběh o založení, vzestupu a rozpadu jedné soulové kapely. Nejlepší irský film všech dob.

3) Bratři, Dánsko 2004, režie: Susanne Bierová, hrají: Connie Nielsenová a Ulrich Thomsen. Deziluze člověka, který sice přijel domů z války, ale ve skutečnosti tam vlastně ještě zůstal…

4) Kachní sezóna, Mexiko 2004, režie: Fernando Eimbcke, hrají: Diego Cataňo a Daniel Miranda Černobílá komedie se odehrává v sídlištním bytě, kde dva kluci plánují strávit neděli bez rodičů, z níž se však nakonec stane nezapomenutelný den.

5) Grbavica, Bosna a Hercegovina/Chorvatsko 2005, režie: Jasmila Žbaničová, hrají: Mirjana Karanovičová a Luna Mijovičová. Grbavica je název jedné ze sarajevských čtvrtí, němého svědka násilností během jugoslávské občanské války, které dodnes ovlivňují životy takřka všech zdejších obyvatel…

6) Snídaně na Plutu, Irsko/Velká Británie 2005, režie: Neil Jordan, hrají: Cillian Murphy, Liam Neeson a Stephen Rea. Příběh irského transsexuála „Koťátka“ je jakousi ostrovní verzí Forresta Gumpa, kdy cestu za hledáním a poznáním pravých rodičů lemují nejpamátnější událostí 70. let.

7) Ráj hned teď, Izrael/Palestina 2005, režie: Hany Abu-Assad, hrají: Kais Nashef a Ali Suliman. Kdo jsou sebevražední palestinští atentátníci a jaké mají vlastně motivy ke svým hrůzným činům?

8) Distrikt! Maďarsko 2004, režie: Áron Gauder. Maďarsko-cikánská modernizovaná verze Romea a Julie. Postkomunistický South Park aneb Divoký celovečerní animovaný film ve stylu Gipsy.cz.

J. a P. Švédovi

www.jazzdoregionu.cz

Zde si můžete stáhnout kompletní program v PDF.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.