Globální klimatické změny – jak na ně

Levné dárky, best dárky

Následující text je kulturně upraveným překladem souboru opatření, které britské vládě v deníku The Guardian před osmi týdny navrhl George Monbiot.

 • 1. Stanovit cíl omezení produkce skleníkových plynů o devadesát procent do roku 2030.

 • 2. Stanovit každému občanu kvótu skleníkových plynů, které může ročně vyprodukovat v podobě elektřiny, otopu, pohonných hmot, dopravy. Se zbytkem může obchodovat, a to i s podniky. Limit stanovit na čtyřicet procent současného reálného stavu. Systém zavést k 1. lednu 2009.
 • 3. Zavést zcela nové normy pro výstavbu nových budov. S okamžitou účinností zavést zákon, podle nějž nájemné lze zvyšovat pouze v bytových domech splňujících přísné energetické parametry. Uzákonit, že počínaje rokem 2012 musejí být všechny nové obytné domy stavěny podle německé normy pro pasivní domy (nevyžadují žádné vytápění).
 • 4. Zakázat prodej přímotopů, neúsporných žárovek, zavést systém diskrimančního zdanění všech výrobků, které mají nižší energetickou účinnost, než dovoluje stav technologií, naopak daňovými úlevami podporovat ty nejúčinnější. Každoročně v těchto daňových parametrech přitáhnout šrouby.
 • 5. Zahájit masivní státní program pro výstavbu větrných a malých vodních a pro získávání energie z biomasy. Přesunout sem polovinu prostředků z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany.
 • 6. Stanovit, že jeden pruh na dálnicích je s okamžitou platností vyhrazen pouze pro autobusy.
 • 7. Uzákonit, že všechny čerpací stanice musejí s okamžitou platností nabízet i elektrické pohonné jednotky.
 • 8. Zastavit výstavbu a rozšiřování jakýchkoli dalších cest. Všechny prostředky z této kapitoly převést na programy směřující k překonání klimatických změn.
 • 9. Okamžitě zastavit rozšiřování letišť a postupně snižovat jejich kapacitu. Okamžitě je třeba zadat vypracování programu snížení množství vzletů a příletů na našem území k roku 2030 o devadesát procent.
 • 10. Zákonem k roku 2012 zakázat provoz hypermaketů a supermarketů, které pak nahradí malé obchody a rozvážkové služby. Supermarkety a hypermarkety potřebují ohromující množství energie, čistě pro srovnání šestkrát více na metr čtvereční než továrny. Přitom podstatná omezení jsou zde prakticky nedosažitelná. Zato malé obchody potřebují při stejném obratu zhruba pět procent energie. Rozvážková služba spotřebuje o sedmdesát procent méně pohonných hmot při stejném objemu zboží.

George Monbiot ukončil svůj návrh v Guardianu těmito slovy: “Změna klimatu je více než morální otázkou, jedná se o hlavní morální otázku jednadvacátého století. A existuje ještě jedno zavrženíhodnější stanovisko, než je popírání existence změny klimatu. Stojí na něm každý, kdo si je vědom, že problém existuje, uznává, že povede ke katastrofálním důsledkům, a přitom nedělá nic pro zavedení kroků, které by mohly katastrofu odvrátit.”

převzato z článku Jakuba Patočky který vyšel v Literárních novinách 2006-50 na straně 01

You may also like...

1 Response

 1. Suzman napsal:

  Jiste , pan Monbiot si mysli , ze je agent s teplou vodou.Ale jediny ceho by dosahl je to , ze obycejny clovek bude brzy platit pokutu straznikovi za to , ze si uprd.V bode 3 vidim zasadni problem.George zrejmne pobyva na Tahiti kdyz si mysli , ze Svedove ci Norove budou stavet baraky bez jakehokoliv otopu.
  Jen tezko si lze take predstavit , ze bude snizovan pocet kilometru nove vybudovanych silnic a dalnic.Navic zni to dost paradoxne.Je prece obecne znamo, ze kamionova doprava v ČR prudce vzrostla po vstupu ČR do EU.Co vic vetsina eurospoluobcanu putuje nasimi dalnicemi takzvane „free“ , neboli zdarma a to bez ohledu je-li vikend nebo ne.Mozna tyhle pravidla zavedou v nekolika zemich jako je Nemecko,Francie nebo Britanie.Prece si nebudou znecistovat svuj vlastni vzduch kdyz to mohou delat v ČR či jine , mene obranyschopne clenske zemicce.
  Pokud jde o hypermarkety , zakazal bych uz mnohem drive a z jinych duvodu! Krome otrokarskych podminek pro zamestnance mi docela vadi fakt , je cim dal tezsi v techto obchodech zakoupit zdravou, na vitaminy bohatou a cerstvou zeleninu ci jiny pokrm.V neposledni rade jsou samozrejmne cenove podminky jez nezavidi ani lecjaky Nemec,Ir či Fin.Kdyz uz si clovek mysli ze narazil na neco na cem ,podle obchodniho retezce usetril,zpravidla jsou zasoby vyprodany.Vzdyt v letaku lakacijim na tuto slevu bylo tesnopisem prece uvedeno , ze nabidky plati do vyprodani zasob – ktere nikdy neexistovaly.Pro tohle maji pravnici nekolik terminu-klamava reklama ci nekala soutez. jo jo kam se tito zapadacky gangstři hrabou na socialismus. s pozdravem D.S.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.