Google kolaborace

Levné dárky, best dárky

Čím dál častěji jsme svědky diskusí různých lidí o tom, zda a kdy nám tady v České republice ten Internet zakáží, omezí, nebo vypnou – buď kvůli terrorismu – nebo komunismu. Tak, jako před nedávnem v létě na jisté louce vypnuli mobilní sítě. Tehdy tam u Mlýnce Internet fungoval – díky tomu se snímky policejní zvůle dostaly takřka okamžitě na Internet – konkrétně na Britské listy. Otázka je, jak se policie zachová příště. Dnes se česká média zabývají situací v Číně: Největší světový vyhledávač Google se rozhodl spojit se s největším světovým cenzorem, Čínou. Ve spolupráci s ní bude poskytovat – zcenzurované – služby 110 milionům čínských uživatelů internetu.
Firma Google konstatovala ve svém prohlášení, že nemá jinou volbu. Motivace firmy je ekonomická: Rychle rostoucí trh vyhledávání v Číně prý měl už v roce 2004 hodnotu 151 milionů dolarů.

Více…

You may also like...

41 Responses

 1. Karel z červeného Fordu Escort napsal:

  Snímky odesílali redaktoři „informacízbrna“ (radek bouzek) do redakcí a kanceláří lidskoprávních organizací jako jediní přímo z louky prostřednictvím mobilní sítě Eurotel. Paradoxní bylo, že mobil s kartičkou Eurotel nefungoval, spojení se Sítí pomocí „krabičky“ Eurotel však fungovalo.

 2. Anonym napsal:

  tak se ukazuje, že Brin a Page jsou pokrytci – své prohlášení o „Nebytí zlem“ bylo plané
  http://en.wikipedia.org/wiki/Don't_Be_Evil

 3. Anonym napsal:

  Google nás nakonec pohltí všechny:)

 4. Anonym napsal:

  Otázkou číslo 1 ale je, kdo pohltí Google?

 5. Leon napsal:

  Jakpak hoši asi taková cenzura na google vypadá. Jakože se odkaz vůbec neukáže, nebo se ukáže milá věta o tom, že nemáte oprávnění ptát se na dalajlámův obrázek?
  Myslím že něco podobného tady v evropě nazýváme tržním prostředím. nebo někteří, ale princip to asi je. Sami jsme si to taky koupili..

 6. Anonym napsal:

  No pokud umí číňani česky, tak nemají problém

 7. Anonym napsal:

  Neumím napsat čínsky Tibet, takže těžko můžeme otestovat, co to vrátí. Jde o to, že to něco jistě najde, ale asi to nebude nic kritického.

 8. Anonym napsal:

  Tibet na čínském Googlu = 16,400,000 odkazů

 9. Anonym napsal:

  On bude hlavně rozdíl, kde se nachází počítač, u kterého se někdo snaží něco najít.

 10. Anonym napsal:

  A hlavně, to co je zde za linky vlastně není čínský Google! Ten musí mít jinou doménu = http://www.google.cn

 11. Anonym napsal:

  Což znamená, že slovo Tibet na google.cn = 14,100,000 odkazů, což je o 2,300,000 odkazů méně.

 12. Anonym napsal:

  Slovo Tibet ale asi nebude to hlavní, které by chtěli cenzoři schovávat.

 13. Anonym napsal:

  Možná by ale bylo zajímavé nahlédnout, které z těch stránek čínský google nenavrhuje, oproti klasickému googlu:)

 14. Anonym napsal:

  Zajímavé je taky vyhledání čínsky Falun Gong, kde hned první odkazu vysvětlují, proč je toto hnutí špatné, ve srovnání s klasickým vyhledáním, které přece jen poskytuje prostor i samotnému hnutí.

 15. Anonym napsal:

  Pokud by teda někdo měl čínsky stránku o Falun Gong, google prostě nabídne čínsky hovořícímu hledači napřed stovky odkazů, kde je popsáno, jak příznivci tohoto hnutí unáší satelity, zabíjí ženy a atd.

 16. Anonym napsal:

  Pokud na tomto případu jdem dál. Dostaneme 36 odkazů oproti 14000, hledámeli něco o muži jménem Chengjun Liu, který byl údajně umučen čínskou policií. V čínské verzi je to jen zločinec, který umřel na infarkt. Kde je pravda?

 17. etna napsal:

  Asi to je hlupa otazka, ale ako to je s internetom v Severnej Korei?

 18. Anonym napsal:

  asi podobne ako s demokracií v cesku…

 19. etna napsal:

  hm…

 20. Anonym napsal:

  No to snad ne! Tady pořád ještě je možnost svobodně mluvit a psát. Je to tady pořád lepší, než před 15 lety!

 21. Anonym napsal:

  No a pokud jde o Koreiskou republiku demokratických lidí, tak tam mají spíš problém co jíst, čím si v noci svítit. Na nějaký internet tam asi nikdo moc nemyslí.

 22. Anonym napsal:

  Nějaké pokusy tam asi měli, ale ani jeden odkaz nefunguje.

 23. Anonym napsal:

  No možná to funguje tam. Google tam je-byl taky: http://www.google.co.kp

 24. Anonym napsal:

  Tady se píše, že je internet k dispozici cizincům, ale normální lidé ho mají zakázaný. Což může taky znamenat, že je příliš drahý, aby si ho normální hladovějící demokratický člověk mohl dovolit. A to že nefungují linky na ty koreinské stránky může být tím, že Koreu prostě blokují naše (euro-americké) DNS servery. Těžko říct. Třeba se tam mají dobře bez Internetu a elektřiny a my jsme všichni zmanipulovaní. Kde je pravda?

 25. Anonym napsal:

  4 dav: mám pocit, že před patnácti lety zde ostřelovači nestříleli podnikatele a policie neorganizovala vraždy Krejčířů. Nebo se mýlím? Komanči byli břídilové, oproti dnešní cynické zlodějské diktatuře.

 26. Anonym napsal:

  A svobodně psát můžeš jen proto, že existuje Internet. Co je například svobodného v dnešních novinách? Od A do Z propaganda, lež a pohádky o tom, jak jednou bude líp, i pendolino pojede …a platy budeme mít veliké… nebo ne?

 27. etna napsal:

  no ale aspon ten internet tu funguje /zatial/. A zatial sa este nebojim, ze ked niekde v krcme poviem, ze premier je idiot, vzapati ma zbali tajna policia a bude ma niekde 3 dni vaznit a vypocuvat.

 28. etna napsal:

  To, ze sa strielaju ludia, je samozrejme hnus.

 29. Anonym napsal:

  Oni tě nebudou věznit..neboj..jen ti seberou všechno a pošlou na tebe všechny myslitelné úřady. Pak si stěžuj, až z tebe bude bezdomovec…

 30. etna napsal:

  no tak toho sa naozaj nebojim :) ked nic nemam, nemozu mi nic zobrat :)

 31. krutek.info napsal:

  DAV: Democratic people’s republic se preklada spis jako lidove-demokraticka republika nez jako republika demokratickych lidi, i kdyz tento bizarni preklad ma svoje kouzlo, to jo.
  Porad lepsi nez lidove-demokraticka republika, coz se da prelozit jako ‚lidova vladu lidu lidovych (verejnych) veci‘

 32. Anonym napsal:

  Ano, to je jisté řešení, nic nemít. Ovšem většinu populace drží establishment, resp. postkomunistická mafie v šachu, protože lidi maj děti, rodiny, také pár věcí a potřebují práci, aby si mohli kupovat ty nekvalitní věci a nekvalitní potraviny. Znám jen v Brně řadu lidí, jímž vyhrožovali ztrátou zaměstnání – buď když si dovolili ozvat se proti bezpráví nebo chovat se jinak čestně, kupříkladu nesouhlasit s rozkrádáním veřejného majetku.

 33. Anonym napsal:

  A pozor, keď v krčme povieš, že Paroubek je idiot, zavřou tě. Víš, že „sedí“ výrazně více lidí než za komunistů? Že se buduje další velkokapacitní věznice? Že u soudu nemáš ani právo závěrečné řeči?

 34. krutek.info napsal:

  PAROUBEK JE IDIOT!!!

 35. etna napsal:

  2Nekdo: coze? to si snad robis srandu, nie? s tym paroubkom. A to, ze ludi vydieraju stratou zamestnania – fuj, hamba. To som nevedela – je to hnusne, treba sa nejak branit. Mate predsa ombudsmana (toho na slovensku myslim ani nemame). Ale aj tak si myslim, ze teraz sa zije lepsie ako za totaca. Aspon vsetci nenosia to iste oblecenie, v skole nam netlacia do hlavy, aky bol lenin geroj a ludomil a podobne. A existuju biopotraviny :)))

 36. Anonym napsal:

  4 KRUTEK: Když jsme u Paroubka, on není až tak IDIOT, jako spíš H O V A D O – čti o jeho minulosti:
  http://www.policejnistat.cz/Informujeme/Clanky/Jiri-Paroubek-v-cause-REFLEXu.html

 37. ma napsal:

  Ano, k ombudsmanovi se dostaneš jednoduše – stačí jen vyčerpat v š e c h n y zákonné možnosti, absolvovat celý soudní proces až po zamítnutí Vrchním soudem a pak jsou dveře pana Motejla otevřeny. Celé to netrvá více než 8-9 let. Máš -li ovšem na to všechno dostatek prostředků (na právníky a soudní poplatky), odvahy (můžu doložit tisíce způsobů nenápadného avšak zdrcujícího nátlaku) a času. Většinou však hrozící hlad zažene tvou touhu po spravedlnosti. Musíš do práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.