Happening HaDivadla a studentů JAMU: Kulturu kanálům!

Levné dárky, best dárky
 • Stejně jako další příspěvkové organizace města Brna dostalo také HaDivadlo úkol seškrtat svůj rozpočet na následující roky o dvacet procent. Tato výzva, přicházející z magistrátu, a především konkrétní navrhované strategie škrtání v rozpočtech jednotlivých institucí (kupříkladu dočasné rozpuštění souboru Janáčkova divadla) se u mnoha příspěvkových organizací setkala s mohutnou vlnou odporu a veřejné kritiky. S těmito projevy sympatizujeme, zároveň bychom však rádi poukázali na zajímavý fakt stojící v pozadí magistrátního návrhu. Město samo totiž tvrdý zásah do rozpočtů příspěvkových organizací vysvětluje tím, že musí nutně opravit a dostavět kanalizační síť dlouhou přes dvacet kilometrů a vybudovat tři retenční nádrže. Celkem je na toto dobudování třeba 1,5 miliardy korun.

  HaDivadlo se tedy v zájmu spravedlivého a občansky vyváženého postoje rozhodlo vyjádřit solidaritu nikoli pouze uměleckým kolegům z Janáčkova divadla či z Husy na provázku, nýbrž také právě brněnské kanalizaci. Rádi bychom kanalizační síti vzdali hold během série veřejných divadelních produkcí u brněnských kanálů v rámci ojedinělého site specific projektu Kulturu kanálům!, který se uskuteční ve spolupráci se studenty Divadelní fakulty JAMU ve středu 26. října 2011 od 16:30 hodin v prostoru nám. Svobody a přilehlých ulic Česká, Kobližná a Poštovská.

  Společnost, v níž se pomyslné nůžky mezi kulturou a kanalizací neustále rozevírají, kdy jsou občané i jejich volení zástupci postaveni před palčivá dilemata, zda dát přednost kultuře či kanálu, společnost, v níž jsou příznivci kanálů a příznivci kultury i další skupiny systematicky štvány proti sobě navzájem, není společností, v níž bychom si přáli žít a tvořit. Křehkost kultury a robustnost kanalizace (a retenčních nádrží) proti sobě stojí v kontrastu pouze zdánlivém. Proto tedy: Kulturu kanálům! Kanalizaci kultuře! Za kanál kulturní! Za kulturu kanalizovanou! Kanál a kultura si přece mají tolik co nabídnout, nyní i v budoucnu…

  kolektiv HaDivadla

  Jan Havlice, dramaturg HaDivadla

  Lucie Drlíková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.