Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška

Levné dárky, best dárky

Výstava „Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška“ je věnována unikátním Rulíškovým modelům z depozitáře botanického oddělení MZM. Zatímco modely hub, i když zdaleka ne všechny, jsou vyžívány při práci houbařské poradny, modely ovoce nejsou vystavovány pravidelně.

Josef Rulíšek (1867–1944) byl vyučený řezbář ve Vídni a během svého života pracoval v Králíkách na Severní Moravě a v Brně. Měl dílnu zaměřenou na výrobu modelů podle přírody (firma „Josef Rulíšek – řezbář podle přírody“). Ve spolupráci s Františkem Skyvou, kustodem botanických sbírek Zemského muzea v Brně, vyřezal ve 20. a 30. letech minulého století pro botanické oddělení kolekci téměř 500 dřevěných modelů hub a ovoce. Všechny modely jsou vyřezány z lipového dřeva a kvalitou zpracování i věrností předlohám jsou unikátním dílem.

Výstava je koncipována do mramorových sálů MZM a svým provedením a formou prezentace je použitelná i v jiných našich i zahraničních institucích. V prvním sále jsou centrální vitríny jsou věnovány osobě Josefa Rulíška a informacím souvisejícím s výrobou modelů, na ostatní ploše jsou vystaveny modely hub sestavené podle systematického členění. Ve druhém sále jsou prezentovány modely ovoce.

  • Výstava: Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška
  • Moravské zemské muzeum, Mramorové sály Biskupského dvora
  • Od 13. 6. Do 22. 9. 2007

RNDr. Vladimír Antonín

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.