Hrad Pernštejn dobyli hasiči

Levné dárky, best dárky

Přes 11 tisíc lidí o víkendu navštívilo Dny hasičů na hradě Pernštejn. Na jednom z nejznámějších českých a moravských hradů se v sobotu a v neděli veřejnosti se svou technikou i zásahovou činností představili hasiči z téměř třiceti jihomoravských profesionálních a dobrovolných požárních jednotek. Na hradních nádvořích se prezentovali také výrobci požární techniky a pomůcek, sběratelé a firmy, zabývající se požární ochranou.

Prakticky v celém areálu si zájemci mohli prohlédnout přes padesát historických i současných zásahových vozidel a mechanismů na motorový, parní, koňský i ruční pohon. Vzhledem k rekordnímu počtu exponátů museli organizátoři část vozidel z nádvoří Pernštejna přesunout na hradní parkoviště. Výstavka představila vývoj hasící techniky a vybavení hasičů od dávné minulosti až po současnost. Mezi funkčními exponáty bylo i osm ručních, parních a motorových stříkaček s koňským pohonem. Nejstarší kočárovou stříkačku, vyrobenou v roce 1892, přivezli hasiči z Kanic na Brněnsku.

Řadu strojů a mechanismů hasiči návštěvníkům po oba dva dny předváděli i v praktických ukázkách. Ty byly věnovány například hašení oleje vzníceného v hrnci, zásahu ruční stříkačkou – hydroforem, činnosti hasiče – střelmistra, požárnímu útoku mladých hasičů a požárnímu útoku z 50. let minulého století s dobovou technikou i výstrojí. K nejatraktivnějším patřily ukázky zásahů historickými kočárovými ručními či parními stříkačkami, nebo hašení makety hořícího domu pomocí funkčních modelů hasičských automobilů. Na Pernštejně se představili i hasiči – lezci s výcvikem k záchraně osob a zvířat ve výškách a hloubkách. Ti předváděli záchranu z vyhlídkové věže hradu a pomocí slaňování na laně z věže spustili přes 200 figurantů. Záchranáři zájemcům představili i práci psovodů a jejich činnosti při vyhledávání lidí v závalech a v dalších havarijních situacích, a zásady první pomoci zraněným. Pro děti byly připraveny soutěže s hasičskou tématikou.

Součástí programu Dnů hasičů na Pernštejně byla také prezentace zásahu k likvidaci požáru depozitáře hradu v dubnu 2005 a videoprojekce a expozice fotografií z dalších zásahů jihomoravských hasičů, dále výstavka hasících přístrojů a dýchací techniky a předvádění nových typů vodních čerpadel.

Dny hasičů na Pernštejně již podruhé uspořádaly Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně a Státní hrad Pernštejn ve spolupráci s Hasičských záchranných sborem Jihomoravského kraje, územním odborem Brno a se sbory dobrovolných hasičů. Slavnostního zahájení se zúčastnil i jihomoravský hejtman Ing. Stanislav Juránek. O akci, která se na Pernštejně uskutečnila poprvé loni v srpnu jako připomenutí zásahu hasičů k likvidaci požáru hradního depozitáře 15. dubna 2005, byl mezi nadšenci hasičské techniky i historie a širokou veřejností mimořádný zájem. Zatímco loni se víkendového programu zúčastnilo pět tisíc lidí, letošní počet návštěvníků přesáhl 11 tisíc.


por. Mgr. Jaroslav Haid

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.