IV. výstava moravského teplokrevníka

„Tradice a mnohostrannost Napajedla 2007“

Levné dárky, best dárky

Kde se vzal moravský teplokrevník ?
Je tu s námi již po generace, dříve se tak nazývali teplokrevní koně chovaní v ČR v oblasti Moravy, především s geny (rodokmeny) původních rakousko – uherských kmenů ( Furioso, Przedswit, Gidran, North Star, Star of Hannover, Nonius, Shagya) a linie Catalin. V letech minulých byli tito koně zařazeni v plemeni český teplokrevník (CT), čímž byli podstatnou měrou ovlivněni…

IV. VÝSTAVA MORAVSKÉHO TEPLOKREVNÍKA – TRADICE A MNOHOSTRANNOST NAPAJEDLA 2007

SCHPMT by Vás rád pozval na zářijovou výstavu do Napajedel v České republice. V prostorách Hřebčína Napajedla a.s. Vám, milí čtenáři, SCHPMT předvede tradici a mnohostrannost moravského teplokrevníka. Plemene, které je spjato s historií a bylo znovu obnoveno v roce 2004.
Kdy se můžete na tuto akci těšit? O víkendu 22. 9. – 23.9. 2007. V sobotu je na programu předvádění a hodnocení koní v devíti kategoriích. Nepřeberné ukázky mnohostrannosti koní rakousko-uherských kmenů se zahraniční účastí nabídne nedělní program–skokovou ukázku, voltiž, drezuru, zápřež, hiporehabilitaci a nabízíme svezení na pravých moravských koních nebo v moravské zápřeži. Od 10 hodin se na Vás těší pořadatelé. Na tuto akci jste srdečně zváni.

Moravský teplokrevník (MT)


Co je moravský teplokrevník?

Pod touto značkou se skrývá ušlechtilý teplokrevný kůň středně velkého obdélníkového rámce s kohoutkovou výškou hůlkovou u klisny 159 – 165 cm a u hřebce 161 – 167 cm se souladnými tělesnými partiemi. S ušlechtilou suchou hlavou, oválnou očnicí a velkým živým okem. Středního až dlouhého krku, výrazného a středně dlouhého kohoutku. S dlouhou šikmou lopatkou umožňující vydatný prostorný chod. Jeho středně hluboký, široký a středně dlouhý oválný hrudník s mírami až 205 cm je předzvěstí dobré krmitelnosti. Krátká až středně dlouhá, dobře vázaná a pevná bedra. Záď je mohutná, dlouhá a oválná. Fundament (končetiny) jsou suché, kostnaté, s výraznými a suchými klouby a šlachami. Holeň dosahuje 19,5 – 22,5 cm. Spěnky jsou středně dlouhé, pevné a pružné. Kopyta jsou přiměřeně široká, pevná.


Kde se vzal moravský teplokrevník ?

Je tu s námi již po generace, dříve se tak nazývali teplokrevní koně chovaní v ČR v oblasti Moravy, především s geny (rodokmeny) původních rakousko – uherských kmenů ( Furioso, Przedswit, Gidran, North Star, Star of Hannover, Nonius, Shagya) a linie Catalin. V letech minulých byli tito koně zařazeni v plemeni český teplokrevník (CT), čímž byli podstatnou měrou ovlivněni.

V roce 1996 skupina nadšenců začala podnikat iniciativní kroky k regeneraci a záchraně jedinců MT. Byl založen Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka (SCHPMT), který vyvíjel nesčetné aktivity k uznání rázu koní MT za samostatné plemeno. Snaha byla doceněna a 1.4. 2004 se SCHPMT rozhodnutím Ministerstva zemědělství České republiky stává uznaným chovatelským sdružením vedoucím plemennou knihu MT.

Máme tak známku, že kůň výborného charakteru a přiměřeného temperamentu, velmi ochotný k práci, s pevným zdravím a tvrdou konstitucí, kterého lze mnohostranně využít pod sedlem i v zápřeži, bude zachován pro další generace.

JaF

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.