Jak se vaří dějiny

Levné dárky, best dárky
 • ČT odvysílá v rámci své sváteční nabídky ve čtvrtek 28. října 2010 od 20 hodin na ČT2 mnoha cenami ověnčený film Jak se vaří dějiny.

  Dokumentárním filmem režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který měl premiéru v kinech loni na jaře, obohatí Česká televize svoji sváteční nabídku ve čtvrtek 28. října 2010 od 20 hodin na ČT2. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia ČT. Vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství i prohry státníků po mnoha desetiletích. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy.

  Slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu, podobně jako ve svých předešlých dokumentech, zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu.

  Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“

  Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další.

  Jak se vaří dějiny se pyšní mnoha cenami, mj.:

 • Nominace na cenu Evropské filmové akademie za nejlepší dokumentární film /Prix Arte/
 • Zvláštna cena poroty – HotDocs Toronto, Kanada, 2009
 • Cena FIPRESCI – Mezinárodní festival dokumentárního a animovaného filmu Lipsko, Německo, 2009
 • Zlatý Hugo – hlavní cena v kategorii dokumentů – MFF Chicago, USA, 2009
 • Cena Memorimage za najlepší produkci – MFF Memorimage Reus Barcelona, Španělsko, 2009
 • Vídeňská filmová cena v kategorii dokumentárního filmu – Viennale, Rakousko, 2009
 • Nejlepší dokumentární film – MFF Sofia, Bulharsko, 2010
 • Cena za najlepší střih River run film festival, Winston – Salem, USA

  Scénář a režie:Peter Kerekes

  Kamera: Martin Kolár

  Střih:Marek Šulík

  Hudba:Marek Piaček

  Hana Orošová
  tisková mluvčí TS Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.