Kniha Abeceda komunismu

Levné dárky, best dárky

Kniha Abeceda komunismu, kterou vydává nakladatelství HOST, obsahuje šestadvacet hesel, za nimiž se ukrývají konkrétní příběhy, a jako bonus je k ní přiloženo DVD s výběrem pěti dokumentů.

„Autoři přinášejí opravdu nový pohled, přitom citlivě respektují smutnou realitu historických událostí, aniž by zároveň sklouzávali do zjednodušení či černobílých obrazů,“ napsal Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v úvodu ke knize.
Kniha Abeceda komunismu vychází z multimediálního projektu Abeceda komunistických zločinů, který byl v roce 2009 publikován v MF DNES, na portálu iDNES a v televizi Z1. „Cyklus byl společným počinem Občanského sdružení PANT, mediální společnosti MaFra, a. s., a Ústavu pro studium totalitních režimů. Jednotlivé materiály vycházely každý týden jako seriál v tištěné podobě v MF DNES a jako cyklus krátkých dokumentárních snímků na portálu iDNES a také v Z1,“ uvedl Petr Pánek, producent projektu Abeceda komunistických zločinů a předseda Občanského sdružení PANT.

„Když jsme přemýšleli o tom, jak dostat vážná témata související s naší totalitní minulostí k mladé generaci, hledali jsme co možná nejjednodušší klíč. Zdálo se nám nejvhodnější uspořádat abecedně vybraná hesla a s nimi spojit konkrétní příběhy,“ uvedl Luděk Navara, spoluautor knihy.
Abecední klíč pomohl také přesně a jednoduše definovat fenomény, které přinášelo období totality. Pojmy jako „Disident“, „Mučení“, „Normalizace“, „Zatýkání“, „Železná opona“ aj. zde dostávají konkrétní tvář. Nejsou to pouhá slovníková hesla, ale představují konkrétní osobnost, příběh, oběť brutality komunistického režimu. Při výběru aktérů jednotlivých příběhů se autoři cíleně vyhýbali známým kauzám z padesátých let, naopak se snažili věnovat velkou plochu normalizační každodennosti.

Celý projekt jeho autoři koncipovali nejen jako dokumentární cyklus, ale také jako vzdělávací materiál, který nabízí komplexní pohled na jednu éru soudobých československých dějin. „Občanské sdružení PANT provozuje portál www.moderni-dejiny.cz a jednotlivé dokumenty celého projektu jsou zde k dispozici. Pedagogové v tomto prostředí najdou také materiály, které budou jakousi edukativní nadstavbou této knihy i celého cyklu,“ uvedl Petr Pánek.

Autoři věří, že si kniha najde cestu nejen ke čtenářům, ale že s ní budou pracovat i pedagogové a studenti. „Knihu Abeceda komunismu mohu vřele doporučit učitelům českých škol, neboť obsahuje krátké, výstižné a srozumitelné texty využitelné při práci v hodinách dějepisu nebo literatury,“ míní šéfredaktor portálu moderní-dějiny.cz a zkušený středoškolský učitel dějepisu Jiří Sovadina a dodává, že učitel tak může ve výuce s úspěchem kombinovat projekci dokumentárních snímků o krátké stopáži s texty jednotlivých kapitol knihy. „Právě konkrétní příběh totiž dokáže dokonale vykreslit brutalitu, absurditu, ale i rafinovanost režimu a doby, v níž jsme žili a vyrostli,“ míní spoluautor Josef Albrecht.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.