Lama Ole Nydahl přiláká do Brna stovky buddhistů, přednášet bude na Vodově

Levné dárky, best dárky
 • Brzy po otevření nového meditačního centra čeká brněnské příznivce buddhismu velká událost. Do Brna přijede známý buddhistický učitel, který letos v březnu oslavil sedmdesáté narozeniny – lama Ole Nydahl z Dánska. Brňané se s ním mohou setkat, poslechnout si jeho učení a vyzkoušet si buddhistickou meditaci v úterý 12. dubna. Od 19 hodin bude lama Ole Nydahl přednášet v hale Vodova, kde představí buddhismus Diamantové cesty jako cestu prožitku.

  Dvě stovky brněnských buddhistů a více než dva tisíce příznivců z celé republiky dělají z buddhismu Diamantové cesty nejoblíbenější buddhistický směr v Česku. Jeho specifikem je možnost využít meditaci v každodenním životě – buddhisté se nevzdávají svého dosavadního partnerského či rodinného života a meditace i přednášky navštěvují po práci.

  „Naším cílem je využít poznatky a zkušenosti nabyté v meditaci, změnit své prožívání každodenních situací a díky tomu se v každé situaci cítit jako doma,“ říká Petra Jarošová, která přednášku svého učitele lamy Oleho Nydahla v Brně připravuje.

  Lama Ole Nydahl pochází z Dánska, ale jako učitel buddhismu Diamantové cesty je znám po celém světě. Titul „lama“ mu udělili nejvýznamnější představitelé tibetského buddhismu, u nichž se společně se svou ženou Hannah učil koncem 60. let v Nepálu. 16. Karmapa, hlavní představitel tibetské školy Karma Kagjü, je požádal, aby zpřístupnili učení a metody buddhismu Diamantové cesty také lidem na Západě.

  „Díky buddhismu dnes mnohé věci neprožívám tak dramaticky, mám méně obav v situacích, které mi dříve připadaly bezvýchodné, a dokážu snáze najít jejich řešení. Kdybych to měla shrnout: jsem šťastnější než dřív,“ vypráví Petra Jarošová – buddhistka a zároveň manažerka a matka dvou dětí. Brněnské centrum buddhismu Diamantové cesty navštěvuje od roku 1998, kdy zde lama Ole Nydahl přednášel poprvé. Meditační centrum, které založila původně jen desetičlenná skupina lidí, dnes díky rostoucímu zájmu o buddhismus v Brně i celé republice sídlí v nově postavené budově v Divišově čtvrti, která pojme až dvě stě návštěvníků.

  Šest set meditačních center založených v Evropě, Jižní i Severní Americe, více než deset tisíc žáků, nespočet přednášek a meditačních kurzů, sedm knih přeložených do mnoha světových jazyků včetně češtiny – to jsou výsledky čtyřiceti let práce lamy Oleho Nydahla, který svým posluchačům na přednáškách radí: „Zdrojem štěstí je vždy mysl, která vše prožívá. Jediným smyslem každé buddhistické praxe je proto učinit mysl svěží a zbavit ji jakéhokoliv úsilí. Pokud je se vším v přirozené jednotě, je plná moudrosti, radosti a soucitu.“

  Přednáška na Vodově bude vhodná i pro úplné začátečníky. Bude vedena v anglickém jazyce s překladem do češtiny a bude zahrnovat vysvětlení buddhistických učení, otázky a odpovědi a krátkou meditaci. Vstupenky v ceně 190 Kč bude možné zakoupit na místě, studenti a senioři mají zlevněné vstupné ve výši 170 Kč. Očekává se účast až 1 800 posluchačů.

  Markéta Blažejovská

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.