Madona se odlííívááá…

Levné dárky, best dárky

Květin královno
Morem nemocných spáso
Se smrtí bojujících přístave
Zápasících sílo

Ti pozornější z Vás si jiště všimli, že po několika staletích zmizela Madona z mariánského
morového sloupu na náměstí Svobody v Brně. Prostě už není. A zřejmě už ani nebude. Níže několik náhodně vybraných článečků
z brněnského internetu, řazeno snad skoro chronologicky:

(TIC
)

Raně barokní morový sloup byl vystavěn v roce 1680 brněnskými sochaři a kameníky, zejména J. K. Ernou. I dnes chrání tradiční patroni obyvatele města před morovou nákazou.

(Úsek hospodářský MMB 28/4 2006)
Restaurátoři upraví morový sloup

Restaurátorské práce na mariánském morovém sloupu na náměstí Svobody začnou začátkem května. Rada města Brna schválila 27. dubna smlouvu se společností Přemysl Veselý, která akci spolu s firmou Dimitrij Neuwirth a odborníkem Josefem Krososkou zajistí. Cena těchto prací je téměř 4,7 milionu korun. Největší náklady si vyžádá restaurování architektury fundamentu, a to 1,1 milionu korun. Oprava památky má být podle smlouvy hotova do 8. srpna 2006.

Společnost Přemysl Veselý již má s městem smlouvu na statické zajištění sloupu.

Mariánský morový sloup byl postaven v letech 1679 až 1687 podle projektu Jana Křtitele Erny za spolupráce dalších tehdejších brněnských sochařů (F. Pfaundler, B. Frobel, K. Pröbstel), kteří vytvořili sochy světců, k nimž se upínali Brňané v době morových ran.

V uměle vytvořené jeskyňce paty sloupu odpočívá svatá Rozálie, na rozích podstavce stojí svatí Šebestián, Roch, František Xaverský a Karel Boromejský. Sloupu pak vévodí socha Panny Marie.

Mariánský sloup je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek a je součástí městské památkové rezervace.

(Brněnský Metropolitan
)
Morový sloup se dočká opravy
O výběru dodavatele, který provede statické zajištění mariánského morového sloupu na náměstí Svobody, rozhodli brněnští radní 16. února. Poté budou následovat restaurátorské práce.

Raně barokní sloup byl postaven roku 1679 z vděčnosti za osvobození od moru. Podstavec sloupu ukrývá ostatky sv. Rozálie, na rozích stojí moroví patroni Šebestián, Roch, František Xaverský a Karel Boromejský, na vrcholu socha Panny Marie. V minulosti byl vícekrát opravován, připravovaná obnova je součástí celkové rekonstrukce centrálního brněnského náměstí.

(Brno Bussines 1/8 2006
)
Morový sloup na náměstí Svobody v Brně osadí pouze odlitkem
Usnesením o tzv. dočasné změně provedení plánované kopie sochy Panny Marie, vévodící morovému sloupu ze 17. století na brněnském náměstí Svobody, přijala Rada města Brna. Reagovala tak na nové stanovisko odborných institucí, které schválily změnu dříve přijatého postupu zhotovení kopie. Původní socha měla být nahrazena kopií tesanou z kamene, nikoli takzvaným výduskem z umělého kamene. Důvodem je údajně narušená stabilita sloupu a nutnost osadit jej lehčí než téměř pětitunovou sochou. Statika morového sloupu byla přitom za více než dva miliony již dříve sanována.
Restaurování morového sloupu s cennou sochařskou výzdobou je součástí celkové rekonstrukce náměstí Svobody, které dostává žulový povrch a na němž vznikne také nová kašna.

(Moderní Brno 29/7 2006
)

Morový sloup na náměstí Svobody v Brně osadí pouze odlitkem

Právo, 29.7.2006

BRNO – Usnesením o tzv. dočasné změně provedení plánované kopie sochy Panny Marie, vévodící morovému sloupu ze 17. století na brněnském náměstí Svobody, přijala ve čtvrtek Rada města Brna.
Reagovala tak na nové stanovisko odborných institucí, které schválily změnu dříve přijatého postupu zhotovení kopie, tesané z kamene. Důvodem je údajně narušená stabilita sloupu a nutnost osadit jej lehčí než téměř pětitunovou sochou. Statika morového sloupu, postaveného vlastně na někdejším potoce, byla přitom za více než dva milióny již dříve sanována.
První náměstek primátora Jan Holík (KDU-ČSL) přijetí takového rozhodnutí označil za východisko z nouze, protože je třeba stihnout termín dokončení opravy morového sloupu (vznikl podle projektu Jana Křtitele Erny v letech 1679-1687), daný termínem předání celého rekonstruovaného náměstí. To, že změna přichází doslova v hodině dvanácté, však vyvolává nejen Holíkovy pochyby. Dodavatel práce byl totiž podle informací Práva vybrán nikoli díky nejnižší nabízené ceně, ale díky nejvyšší nabízené smluvní sankci v případě nedodržení termínu.
„Považuji to za selhání stavebního dozoru investora,“ komentoval nutnost náhlého řešení náměstek Holík, podle kterého celé zadání zakázky, podpořené kvalifikovanými posudky, problém údajně ohrožené statiky sloupu neřešilo. Původní socha měla být nahrazena kopií tesanou z kamene, nikoli takzvaným výduskem z umělého kamene, který je v případě tak významné sochařské dominanty památkové zóny sotva přijatelným řešením.
Restaurování morového sloupu s cennou sochařskou výzdobou je součástí celkové rekonstrukce náměstí Svobody, které dostává žulový povrch a na němž vznikne také nová kašna.

You may also like...

1 Response

 1. Anonym napsal:

  Na morový sloup posadili sochu Marie
  PATRONKA BRNA

  Brno – Brněnské náměstí Svobody má od včerejška svou dominantu – sochu Panny Marie. Patronku a ochránkyni Brna na vrchol morového sloupu vyzdvihli restaurátoři brzy ráno. Jde o věrnou repliku díla, vyrobenou z umělého kamene. „Při průzkumu se zjistilo, že sloup má statické problémy a sochu z rostlého kamene by nejspíš neunesl,“ řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

  Originál sochy se bude restaurovat. Uvažuje se o tom, že pak bude umístěn v kostele svatého Jakuba. „Byl by pak sto metrů od morového sloupu, uprostřed turistického centra. A církev by mohla sochu znova vysvětit,“ zdůvodnil radní Petr Paulczyňksi z ODS.

  Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Brno ÚTERÝ 29. SRPNA 2006

  Autor: (lce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.