Martin Salajka: Obrazy

Levné dárky, best dárky
 • Výstava mladého autora Martina Salajky (1981) je jeho prvním větším samostatným počinem uskutečněným po absolutoriu Akademie výtvarných umění v Praze (absolvoval 2008). Pro čtyři sály pražské Galerie Vltavín připravil kolekci mapující nejvýraznější témata, která ve své tvorbě sleduje od konce studií až do současnosti.

  Vernisáž se uskuteční v úterý 14. září 2010 od 18 hodin, výstava potrvá od 8. září do 8. října 2010.

  Jedním z obrazových souborů je výběr děl vztahujících se k tématu přírody. Zaujetí přírodou, především vodním světem, bylo prvním výrazným cyklem, který Salajku dostal do povědomí širší veřejnosti (vítězství Ceny ARSkontakt v roce 2004). Téma vody, vodních hladin a podvodních světů zabydlených mystickými dušičkami se postupem času transformovalo do cyklu maleb s ústředním motivem ostrovů. Ty vystupují do popředí v mnoha současných dílech a s celkem Salajkovy tvorby korespondují ve výrazu neproniknutelné tajuplnosti, izolovanosti a osamělosti.

  Podobný esprit lze nalézt i v cyklech děl s ústředním motivem vlků. I ti vykazují vysokou míru individuality a přirozeného samotářství, které je znovu zasazeno do přírodního prostředí se symbolistním až mystickým nádechem, stejně jako tomu je u cyklu děl s motivy opuštěných ostrovů. Připomeňme ještě, že do maleb s vlky přirozeně prorůstá Salajkovo dlouhodobé zaměření na konfrontaci světa lidí se světem zvířat. Tento střet se poprvé objevil v dílech s potápěči (v řidších případech s vodníky), kteří se pod vodní hladinou pohybovali přirozeně světem podvodních tvorů, pokračoval cyklem dušiček, které se vzpínaly k vodní hladině, a přirozeně ústí do střetu člověka s vlky. Přičemž pozadím zájmu o tematiku vlků se staly dokumenty a příběhy o soužití člověka s divokými zvířaty, jak se tomu stalo v případech dětí Amaly a Kemaly v Indii nebo v mytickém příběhu o Romulovi a Removi.

  Posledním souborem děl, který je představen na výstavě v Galerii Vltavín, je výběr maleb s městskými motivy. Jsou to výjevy zachycující ponuré návraty z hospod, banální noční příběhy odehrávající se za barem, stavy noční nespavosti a ranní kocoviny, které Salajku v očích milovníků jeho tvorby pasovaly na dekadentního autora.

  Výstava nazvaná prostě OBRAZY shrnuje Salajkovu tvorbu za poslední tři roky a definuje několik cest, kterými autor soustavně kráčí, aniž by se nechal ze svého směru svést faktem, že jeho umělecký výraz není zdaleka poplatný většinovému vkusu. Martinu Salajkovi totiž rozumí jen někteří.

  Kateřina Tučková, kurátorka výstavy

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.