Modrý zázrak v Brně

Levné dárky, best dárky

Každý rok touhle dobou, dříve, než byste to čekali, odehraje se v Brně malý přírodní zázrak. Zničeho nic pokryje se neuvěřitelně placatý palouk v Státní přírodní rezervaci Kamený vrch, na kopci nad Myslivnou, rozsáhlými modrými koberci Koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis).
Jedná se zřejmě o nejsevernější výskyt této ne obvyklé rostliny. Tato pastva pro duši trvá pak vždy cca čtrnáct dní a pak náhle zmizí. INFORM doporučuje jako rodinný výlet.
Koniklec velkokvětý

Původ: střední a jihovýchodní Evropa, u nás pouze na Moravě, těžiště výskytu se nachází v panonské části jižní Moravy, uměle byl vysazen v Českém krasu.

Charakteristika: vytrvalá bylina, dobře známý symbol jara teplých oblastí Moravy. Roste na slunných a především vápencových stráních, často v bohatých porostech.
Ze všech našich druhů koniklece je snad právě tento vzácný druh v kultuře vyhledáván nejvíce, velice atraktivní jsou jeho velké květy. Přesazování je však v naprosté většině neúspěšné, rostlina má lehce zranitelný dlouhý kořen, takže mnohem úspěšnější je pěstování tohoto druhu ze semen, která klíčí velice dobře. Sejí se hned po dozrání, mladé rostliny kvetou většinou už ve třetím roce.
V minulosti se koniklec používal v léčitelství, jeho kořen údajně spolehlivě zaháněl morovou nákazu.
Koniklec velkokvětý je hodnocen jako silně ohrožený druh naší květeny (C2) a ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2).

Foto: Vidlak

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.