Moravský Kras čeká neobvyklá návštěva

Levné dárky, best dárky

V neděli 18. prosince proběhne exkurze skupiny přibližně 50 obyvatel a obyvatelek uprchlického zařízení Zbýšov a integračního azylového střediska Zastávka v Punkevních jeskyních v Moravském krasu. Uprchlíci a uprchlice budou moci obdivovat vápníkové interiéry jeskyní i propast Macochu. Neobvyklou návštěvu budou tvořit lidé, jenž utekli před krvavým konfliktem v Čečensku, zoufalými sociálními poměry na Ukrajině či porušováním lidských práv v Arménii. V uprchlických zařízeních čekají na rozhodnutí českého ministerstva vnitra o jejich žádosti o azyl. Výletu se účastní i azylanti a azylantky – snaží se poznávat svoje okolí a integrovat se tak do české společnosti. Akci pořádá občanské sdružení NESEHNUTÍ s podporou Správy jeskyní Moravského krasu a Společnosti pro Moravský kras.

Uprchlíci (často rodiny s dětmi) čekající na projednání jejich žádosti o udělení azylu v České republice nemají dostatek možností ani finančních prostředků pro kvalitní využití svého volného času, což může vést k patologickým jevům jako je ztráta zájmu o dění kolem sebe, řešení problémů alkoholem a k napětí ve skupině žadatelů žadatelek. „Cílem našich aktivit je proto zpestřit jim jednotvárný život a podpořit rozvíjení jejich dovedností a sociálních kontaktů,“ říká Martina Vodičková z NESEHNUTÍ. Pracovníci a pracovnice uprchlického zařízení se výše uvedeným problémům snaží čelit, ale vzhledem k nedostatku financí vítají pomoc od neziskových organizací.

Nedělní akce začne ranním odjezdem ze středisek směrem ke Skalnímu Mlýnu u Blanska. Ve dvanáct hodin začne exkurze, díky laskavosti Správy jeskyní Moravského krasu, pro uprchlíky zdarma. Na zpáteční cestu se vydají po třetí hodině odpoledne. Výletu se zúčastní pestrá směsice lidí z různých kultur a zemí – Ukrajiny, Čečenska, Bulharska aj. Účastní se i skupina lidí ze Slovenska, kteří se do azylové procedury v ČR dostávají jako občané EU jaksi omylem. „Je však jasné, že i tito lidé potřebují volnočasové aktivity, aby se snížilo riziko uvedených patologických jevů,“ vysvětluje Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Další volnočasové programy NESEHNUTÍ zahrnují výlety, výtvarné dílny, kulturní akce, hry a sportovní aktivity. Nedávno proběhl výlet a sázení stromů na Vysočině, setkání se studenty a studentkami Biskupského gymnázia spojené se vzdělávacími aktivitami a podobně. Pravidelně každý pátek probíhá také workshop volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Akce se konají za podpory Nadace Naše dítě.

Kromě volnočasových aktivit organizují aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ vzdělávací a osvětové programy s uprchlickou tématikou zaměřené na českou veřejnost (besedy, vydávání informačních materiálů, etnické a multikulturní večery, veřejné akce atd.) a upozorňují na v současnosti příliš restriktivní azylovou politiku ČR i na konkrétní případy porušování lidských práv uprchlíků.

další informace:
Martina Vodičková, tel.: 603142072
Jiří Koželouh, tel.: 723 559 495

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.