Moscow City Balet pro české publikum

Levné dárky, best dárky

Soubor založený Victorem Smirnovem – Golovanovem patří k nejlepším baletním ansámblům ve světě. Svou mezinárodní kariéru započal již v roce 1989 v Soulu /Jižní Korea/, kde poprvé vystoupil před zahraničním publikem.

Moscow City Balet uvede pouze pro české publikum tři nejlepší představení ze svého repertoáru.

Prvním bude – Romeo a Julie, balet, vytvořený podle dramatu Williama Shaekspeara. Příběh o něsťastné lásce dvou mladých milencům, kteří patří ke znesvářeným rodům Monteků a Kapoletů. Příběh plný vášní, žárlivosti, nenávisti, dramatických soubojů a zvratů, ale zejména lásky tak, jak jej zná celý svět.

Díky úspěchu, kterého tento soubor dosáhl za hranicemi Ruska se stal nejčastěji vystupujícím baletním tělesem na světě. Od roku 1989 uvedl Moscow City Ballet svá představení v Belgii, Egyptě, Německu, Irsku, Japonsku, Spojených státech amerických, a v mnohu dalších zemích světa. Od roku 1991 vystoupil jen ve Velké Británii více než 1600 krát. A nyní přišel čas, aby se tito mistři baletního umění představili i českému publiku.

Představení je výjimečné citlivým zpracováním jednotlivých scén a gradující tragikou a napětím. Julie s Romeem vyspívají díky vzájemné lásce. Nejlépe patrná je proměna Julie; z malé holčičky se během příběhu stane dospělá žena. Atmosféru dramatu sugestivně dotváří Prokofjevova hudba, která v jednom okamžiku burácí, v dalším utichá, jednou diváka vyburcuje, příště uklidní. Dokonalé spojení hudby a tance je ve výsledku téměř šokující. Scény, na nichž se podílí celý soubor Moscow City Ballet jsou okouzlující a dojemné. Umělci, kteří se na jevišti pohybují s dokonalou grácií a prožitkem zanechají v divákovi nezapomenutelný dojem.

K vyjádření bolesti, strachu, ale především lásky nepotřebují slova, jejich těla jsou nástroji, s jejichž pomocí tyto emoce ztvárňují velmi působivě a věrně.

Druhým představením, připraveným pro české diváky pak bude Don Quijote.

Hudbu k tomuto příběhu napsal Ludvig Minkus, hudební skladatel původem z České republiky. Choreografii představení vytvořil geniální choreograf Marius Petipa.

Don Quijote je klasický příběh o důmyslném rytíři de La Mancha a jeho věrném sluhovi Sancho Panzovi, navazující na velké Cervatesovo literární dílo. Námětem baletu je epizoda z románu, která vypráví příběh ohnivé a krásné Kitri, a jejího nápadníka – chudého lazebníka Basila, jimž v lásce brání dívčin otec – krčmář Lorenzo. Jednou z nejpůsobivějších částí baletu je ta, jenž ztvárňuje sen Dona Quijota. Noční můry navštěvují rytíře, který již není schopen zcela odlišit sen od reality. Snové scény spolu s dokonalým tancem členů soboru akcentují krásu a výjimečnost představení.

Don Quijot je vedle Bajadéry jediným Minkusovým baletem, který se stále hraje na divadelních scénách.

Dalším představením bude Giselle – romantický příběh o nenaplněné tragické lásce mezi krásnou vesničankou a knížetem Albertem, který před Giselle skrývá svůj původ a převléká se za obyčejného vesničana. Když Giselle zjistí o knížeti pravdu, umírá. Její srdce puká žalem. Kníže Albert je za své lži odsouzen k životu v osamění bez milované ženy.

Není pochyb, že k vidění bude dokonalé představení, provedené špičkovými tanečníky, známými po celém světě.

  • 21.10.2007 Janáčkovo divadlo Brno, 20:00 hod. – Romeo a Julie
  • 22.10.2007 Kongresové Centrum Praha, 20:00 hod. – Don Quijote
  • 23.10.2007 Kongresové Centrum Praha, 20:00 hod. – Romeo a Julie
  • 25.10.2007 Dům kultury Liberec, 20:00 hod. – Romeo a Julie
  • 26.10.2007 Dům kultury Liberec, 20:00 hod – Giselle

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.