Na Pernštejně budou hasičské unikáty

Levné dárky, best dárky

Hasiči z téměř třiceti jihomoravských profesionálních a dobrovolných jednotek a stovky dalších nadšenců hasičské techniky, a historie i současnosti požární ochrany se o nadcházejících víkendu sjedou na hrad Pernštejn na Brněnsku. Dny hasičů na Pernštejně se uskuteční v sobotu a v neděli 18. a 19 srpna vždy od 9 do 18 hodin. Pro návštěvníky jednoho z nejznámějších českých a moravských hradů je připraven bohatý atraktivní program.

Na nádvořích hradu bude vystaveno takřka třicet historických i moderních zásahových vozidel. Mezi zásahovou technikou budou i unikátní, více než 100 let staré ruční stříkačky tažené koňmi, a motorové stříkačky ze 20. a 30 let minulého století. Nejstarším, a přitom stále funkčním exponátem bude kočárová ruční stříkačka z Kanic na Brněnsku, vyrobená v roce 1892. Mezi vystavenými raritami bude také parní stříkačka z Bořitova na Blanensku, pocházející z roku 1912. Oba stroje diváci uvidí v řadě ukázek hašení a dalších činností, které jsou na oba dny na nádvořích hradu a v dalších prostorách připraveny od 9.30 do 17.30 hodin. Půjde například o hašení oleje vzníceného v hrnci, zásahy historickými ručními i parními stříkačkami, požární útok z 50. let minulého století, ukázky hašení ručními hasícími přístroji, nebo hašení cvičného požáru budovy funkčními modely hasičských automobilů v podání mladých hasičů. Atraktivními ukázkami záchranářských činností se představí hasiči – lezci, kteří budou mj. slaňovat z vyhlídkové věže hradu a představí se i mistrovstvím záchranářských psů. Pro děti budou připraveny zábavné soutěže s hasičskou tématikou.

Na Pernštejně budou vystaveny také sběratelské hasičské unikáty i výrobky požární ochrany. Zájemci uvidí prezentaci zásahu hasičů k likvidaci požáru depozitáře hradu v dubnu 2005 i dalších zásahů hasičů na Brněnsku. Chybět nebudou také ukázky hasících přístrojů a dýchací techniky a nových typů vodních čerpadel.

Dny hasičů na Pernštejně pořádají Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně a Státní hrad Pernštejn ve spolupráci s Hasičských záchranných sborem Jihomoravského kraje, územním odborem Brno a se sbory dobrovolných hasičů. Hrad se návštěvníkům otevře v sobotu v 9 hodin, oficiální zahájení se uskuteční v sobotu v 11 hodin.

por. Mgr. Jaroslav Haid

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.