Na poště se rozlil formaldehyd

Levné dárky, best dárky

Laboratorní rozbor vzorků v noci na dnešek prokázal, že v třídírně České pošty v Heršpické ulici v Brně se včera večer rozlil formaldehyd v osmatřicetiprocentní koncentraci.

V jednom z balíků se rozbila litrová láhev této chemikálie a z láhve vyteklo zhruba 90 procent jejího obsahu. Formaldehyd kontaminoval obsah čtyř balíků a rozlil se na plochu cca pěti čtverečních metrů. Pro podezření na nadýchání toxickými výpary zdravotníci převezli do nemocnice tři pracovníky pošty.

Únik neznámé látky s dráždivým účinkem na oči a dýchací cesty ohlásili pracovníci pošty na tísňovou linku hasičů v 19.01 hodin. Na místo vyjely dvě jednotky hasičů a tým specialistů chemické laboratoře školícího střediska HZS Jihomoravského kraje v Tišnově. Hasiči zasahující v ochranných protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích část haly uzavřeli. Na místě odebrali vzorky chemikálie a kontaminované balíky uložili do speciálních kontejnerů a odvezli do laboratoře v Tišnově. Látku rozlitou v hale hasiči neutralizovali a pomocí sorbentu odebrali k likvidaci. Po odvětrání haly pošty od výparů chemikálie hasiči ve 20.41 hodin zásah ukončili.

Vzorky odebrané chemikálie specialisté z chemické laboratoře HZS v Tišnově ještě v noci podrobili analýze na plynovém chromatografu a infračerveném spektrometru. Rozbor ukázal, že jde o formaldehyd v koncentraci 38 procent. Jde o chemikálii, zařazenou mezi nebezpečné látky. Formaldehyd se užívá k desinfekci, konzervaci i k výrobě polymerů, dřevotřískových desek a dalších materiálů. Akutní zasažení výpary formaldehydu může u lidí vyvolat bolesti hlavy a záněty nosní sliznice. Při vyšší koncentraci způsobuje vážné podráždění sliznic a respirační problémy.

por. Mgr. Jaroslav Haid

You may also like...

1 Response

 1. Anonym napsal:

  Tisková informace
  Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje
  22. listopadu 2007 – 2. část

  Neznámá látka zamořila část pošty

  Uzavření části objektu České pošty v Heršpické ulici v Brně si dnes večer vyžádal únik dosud neznámé látky. Krátce po 19. hodině pracovníci pošty oznámili operačnímu středisku HZS, že při manipulaci se zásilkami v hale třídírny na podlahu vytéká kapalina, jejíž výpary dráždí oči.
  Na místo vyjely dvě jednotky hasičů ze stanic v Lidické a Bauerově ulici s kontejnerem se zařízením k likvidaci následků chemických havárií a tým chemiků z laboratoře školícího střediska HZS Jihomoravského kraje v Tišnově. Po příjezdu hasiči zjistili, že neznámá chemikálie vytekla ze tří balíčků a rozlila se na ploše zhruba pěti metrů čtverečních. Dráždivých výparů se nadýchali tři pracovníci pošty, které zdravotníci převezli do nemocnice. Hasiči zasahujících v protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích prvotním orientačním měřením dospěli k závěru, že se zřejmě jednalo o kyselinu se čpavým zápachem. Část třídící haly hasiči uzavřeli a výpary chemikálie pomocí ventilačního systému a vraty objektu odvětrávali. Chemici školícího střediska HZS odebrali vzorky látky. Zbytky tří balíčků s obsahem chemikálie uložili do speciálních ochranných kontejnerů a odvezli k laboratornímu rozboru.
  Zbytky látky rozlité na podlaze třídírny hasiči neutralizovali, zasypali sorbentem a jeho zbytky sebrali k likvidaci. Po vyčistění kontaminované plochy a odvětrání haly hasiči ve 20.41 hodin ukončili zásah a prostor předali vedoucímu pošty. V objektu pošty v Heršpické ulici zasahovalo 20 hasičů, na místo vyjeli také zdravotníci a policisté.

  por. Mgr. Jaroslav Haid

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.