NÁVRATY KE KOŘENŮM

Levné dárky, best dárky

Právo na národnostní a etnickou identitu jako součást lidských práv respektuje identitu příslušníků národnostních menšin jako jednotlivců i skupiny projevující se zejména vlastní kulturou, tradicemi či jazykem, má na zřeteli vytváření multikulturní společnosti a usiluje o harmonické soužití národnostních menšin s většinovým obyvatelstvem.

I na území Jihomoravského kraje vedle sebe žijí příslušníci různých národnostních menšin a etnik, kteří se podílejí na kulturním, společenském a hospodářském životě a ve veřejných záležitostech.
Společné multietnické setkání spojené s koncertem národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje je již třetím setkáním společného soužití menšin a seznámení se s jednotlivými kulturami národů, které žijí v tomto kraji. Chceme široké veřejnosti ukázat tradiční lidovou kulturu, kterou si uchovávají jednotlivé menšiny, předvést návštěvníkům koncertu lidové tradice, zvyky, kroje, ale i gastronomii zúčastněných národností. Přínos tohoto jistě zajímavého projektu spatřujeme zejména ve vzájemné komunikaci, výměně zkušeností a vzájemném obohacení všech účastníků společného setkání národnostních menšin žijících v Jihomoravském kraji.
Přijměte naše srdečné pozvání na setkání národnostních menšin žijících a působících na území Jihomoravského kraje, nazvané
NÁVRATY KE KOŘENŮM,
které se uskuteční
v Domě pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno, a to v sobotu 27. května 2005 od 10 hodin.

Záštitu nad koncertem převzal hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek.

Organizátor setkání Jihomoravský kraj a Rada pro národnostní menšiny Jihomoravského kraje pověřil Agenturu MUZA přípravou a realizací této významné akce Jihomoravského kraje. K účasti na multikulturním setkání bylo osloveno 27 spolků a sdružení, která se hlásí k různým menšinám žijícím na území Jihomoravského kraje.
Pozvání přijali a na multikulturním setkání budou účinkovat zástupci slovenské menšiny v podobě dětského folklorního souboru a dospělého folklorního souboru PÚČIK, který v Brně působí již 14 let. Bulharské kulturní osvětové sdružení bude reprezentovat soubor Kytka, bulharské tance předvedou i tanečníci z Občanského sdružení PIRIN. SVAZ MAĎARŮ žijících v českých zemích jistě zaujme diváky temperamentními maďarskými tanci v podání souboru KÖRIS. Polskou menšinu bude zastupovat POLONUS – polský klub v Brně. A pokud máte rádi řecké písně a tance, jistě si nenecháte ujít vystoupení malých i velkých tanečníků ze souboru LYCEA ŘEKYŇ v ČR z Brna. Řecké tance předvedou i tanečníci ze souboru PROMETHEUS Řecké obce Brno. Do programu, který je připraven v průběhu celého dne, se dále zapojí Společenství Romů na Moravě, ASOCIACE RUSKÝCH SPOLKŮ v ČR, SDRUŽENÍ MORAVSKÝCH CHORVATŮ z Mikulova, BRNĚNSKÉ SDRUŽENÍ OBČANŮ NĚMECKÉ NÁRODNOSTI v ČR, HELLENIKA NADAČNÍ FOND Brno, NĚMECKÝ JAZYKOVÝ A KULTURNÍ SPOLEK Brno, NĚMECKÉ KULTURNÍ SDRUŽENÍ, region Brno, OBEC SLOVÁKOV v Brně, SDRUŽENÍ ROMŮ A NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN Hodonín, SVAZ ROMŮ v Břeclavi, DROM Romské středisko Brno, Muzeum romské kultury v Brně. Ze Švýcarska přijedou čeští krajane se souborem Folklor 75.
Již v 10,30 se rozběhne průvod účastníků setkání ulicemi města, kde se budou divákům a návštěvníkům představovat soubory, kroužky a stolisté jednotlivých zúčastněných menšinových spolků a sdružení.
V průběhu celého dne je pro návštěvníky tohoto nevšedního multikulturního setkání připravena i cela řada doprovodných akcí, z kterých si návštěvníci i hosté odnesou jistě mnoho zajímavých poznatků.
V průchodů mezi Velkým Špalíčkem a Šilingrovým náměstím budou mít návštěvníci možnost ochutnat „vzorky“ z gastronomie zúčastněných menšin, uvidíte ukázky tradičních lidových řemesel, představení ediční i vydavatelské činnosti menšinových spolků. Ve výstavní síni Domu pánů z Kunštátu návštěvníci budou mít možnost prohlídnout si výstavu „Různorodost etnik v Jihomoravském kraji.

Pokud máte rádi lidové tance z Řecka, můžete se je naučit v malé taneční škole, která je součástí setkání a začne ve 15 hodin na nádvoří Domu pánů z Kunštátu. Součásti multikulturního setkání bude i módní přehlídka tradičních romských oděvů pod názvem LUMINITA TANČÍ.
Multikulturní setkání národnostních menšin Jihomoravského kraje vyvrcholí společným galaprogramem v 18,00 hod. na nádvoří Domu pánů z Kunštátu.
A po skončení společného galaprogramu nebude chybět ani Májová veselice, kterou bude zpříjemňovat cimbálová muzika Aleše Smutného.

Na celé toto ojedinělé multikulturní setkání a galakoncert je vstup volný.

Další informace je možné získat na tel. 603 445 279 nebo e-mailem vf.muza@atlas.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.