Ne základnám k zasedání republikové rady Strany Zelených

Levné dárky, best dárky

V sobotu 3. listopadu se v Praze konalo zasedání republikové rady Strany zelených. Přítomni byli také zástupci iniciativy Ne základnám. Mluvčí iniciativy Ivona Novomestská předala předsedovi Martinu Bursíkovi ještě před začátkem zasedání kopii volebního programu Zelených, v níž byly zvýrazněny body, které strana během svého působení v parlamentu porušila. „Strana zelených lákala před volbami voliče slibem obecného celostátního referenda a dalších prvků přímé demokracie. Při nedávném projednávání zákona o referendu v poslanecké sněmovně se však Zelení zdrželi hlasování a umožnili tak odmítnutí tohoto zákona. Takové jednání považujeme za zradu voličů.“ uvedla Novomestská.

Členové Strany zelených, kteří jsou zároveň členy Ne základnám, připravili účastníkům republikové rady přivítání v podobě dvou otevřených vchodů do budovy označených nápisy PRO RADAR a PROTI RADARU. „Vrcholní představitelé Zelených se až dosud vyhýbali jasnému vyjádření svého názoru na radar. Touto akcí jsme je chtěli k takovému vyjádření přimět.“ vysvětlila Novomestská. Převážná většina přicházejících členů republikové rady si vybrala ke vstupu vchod označený PROTI RADARU. „Delegáti tak ukázali, že odmítavé stanovisko vůči radarové základně nepřevládá pouze mezi řadovými členy Strany zelených, ale také v jejím širším vedení.“ uvedl druhý z mluvčích iniciativy Ne základnám Jan Májíček. Předseda strany Martin Bursík byl jedním z mála účastníků zasedání, kteří se „vyjádřili“ PRO RADAR. „To, že pan Bursík nehájí v otázce radaru většinový názor své strany, jsme věděli už dávno. Teprve nyní to ovšem on sám přiznal veřejně.“ komentoval to Májíček.

„Za podstatný výsledek jednání republikové rady Strany zelených považujeme přijetí směrnice umožňující uspořádání vnitrostranického referenda. Tato směrnice byla schválena rozdílem jednoho hlasu i přes odpor pana Bursíka a jeho příznivců, kteří výsledky hlasování třikrát zpochybnili. Doufáme, že nyní již nebude nic a nikdo bránit uspořádání vnitrostranického referenda o radaru, které by bylo pro vedení závazné.“ prohlásil Májíček.

<„Iniciativa Ne základnám vyzývá Stranu zelených, aby se vrátila k prosazování skutečně zelené politiky tak, jak ji před volbami avizovala a jaká je běžná pro Zelené všude ve světě – tj. politiky ekologické, mírové a směřující k přímé demokracii. Doufáme, že těsné schválení směrnice o vnitrostranickém referendu připomene Straně zelených její předvolební sliby, z nichž právě referendum figurovalo na čelních místech.“ dodala Novomestská.


Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné době se jí účastní téměř šedesát organizací a řada významných osobností. Cílem iniciativy je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní raketové obrany Spojených států na území ČR. Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tohoto tématu na webových stránkách www.NeZakladnam.cz

Tiskoví mluvčí Iniciativy Ne základnám:

Ing. Jan Tamáš, Ph.D.
Jan Májíček
Ivona Novomestská

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.