Nebojovali švestkovými knedlíky

Levné dárky, best dárky
 • Za účasti desítek zájemců proběhl křest knihy Nebojovali švestkovými knedlíky historičky Markéty Chalupové. Na setkání ve foyer Mahenova divadla 7. června mj. promluvili ředitel občanského sdružení Post Bellum a vedoucí portálu Paměť národa Mikuláš Kroupa, dokumentarista Martin Vadas, sestra bratří Mašínů Zdena a bratr Milana Paumera Zdeněk. Na prezentaci vystoupil také ředitel Petr Baláš z nakladatelství Computer Press, které publikaci vydalo. Úryvky z knihy přečetl herec Vladimír Krátký a o hudební doprovod se postaral Jiří Harnach.

  Autorka zaplnila mezeru na trhu, neboť zatím žádný historik nevydal knihu zaměřenou výhradně na tuto odbojovou skupinu. Chalupová podrobně popisuje odbojovou činnost skupiny v ČSR, jejich útěk přes NDR, vstup do americké armády a soudní procesy v ČSR. Předkládá i něco navíc – nový pohled na problematiku. Autorka rozebírá reflektování skupiny československými a německými deníky. Tato část knihy je pro čtenáře lákavá, neboť autentický jazyk tehdejšího tisku, zejména expresivní „nálepky“ nenáviděných Spojených států a emigrantů, vyznívá v dnešní době až komicky.

  I když kniha není dalším románem o skupině, přesto se nejedná o suchou vědeckou publikaci. Je psána živě a čtivě. Atraktivní jsou časté citace z různých pramenů a rozhovorů, stejně jako rozmluvy se členy skupiny. Kniha přináší i nové, zásadní údaje. Autorka vyvrací některé staré teorie a předkládá nové informace, které nezískala jen díky studiu dobových deníků, ale i na základě historiky dosud neanalyzovanými archivními materiály především z německé provenience.

  Foto: Anna Pecková

  Igor Zehl

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.