Neobvyklý videospot láká k návštěvě ekovesnice i k následování

Levné dárky, best dárky
 • Novým způsobem lákají k návštěvě modelových projektů udržitelného rozvoje pracovníci Centra Veronica ve vesnici Hostětín v Bílých Karpatech. Spot mladých tvůrců, Marty Svobodové a Tomáše Doležala, provede diváky neobvyklou formou během 60 vteřin diváky krajinou Bílých Karpat i jednotlivými modelovými projekty udržitelného rozvoje.

  Hostětín je známý především jako obec s výjimečnou koncentrací modelových ekologických projektů. Tyto projekty se zabývají využitím místních zdrojů, úsporami energie, obnovitelnými zdroji energie (především sluncem a biomasou) a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí.

  Obec je centrálně vytápěna biomasou, odpadní vodu čistí rostliny v kořenové čistírně, elektřinu vyrábí dvě fotovoltaické elektrárny, nechybí ani energeticky úsporné veřejné osvětlení. Kromě toho v obci stojí pasivní dům Centra Veronica, moštárna s BIO-produkcí, historická sušírna ovoce a občané využívají solárního ohřevu vody.

  Díky těmto projektům uspoří obyvatelé ročně více než 1200 tun emisí oxidu uhličitého, plynu, který zesiluje skleníkový efekt a přispívá ke globální změně klimatu.

  „Chtěli jsme lidem, co celý den sedí u internetu, ukázat krásu našich Bílých Karpat. Aby se zvedli od počítačů a přijeli se podívat na vlastní oči. Dostat celou vesnici i bělokarpatskou krajinou do minutového klipu byla velká výzva. A podařilo se,“ říká Alena Šuráňová, ředitelka Centra Veronica Hostětín.

  Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, k tomu dodává: „Přijeďte se podívat, co to znamená udržitelný rozvoj v praxi. Ne v obrázkových brožurkách EU ani v černých můrách skeptiků, ale ve skutečnosti.“

  Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica

  Alena Šuráňová, ředitelka Centra Veronica Hostětín

  Posláním Centra Veronica Hostětín je ukazovat na praktických příkladech, realizovaných modelových projektech a výsledcích jejich monitorování, že vztah k přírodě, místním zdrojům a tradicím spolu s ohleduplným hospodařením může ekonomicky stabilizovat venkov a řešit nezaměstnanost i v poměrně odlehlých oblastech.

  Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svou expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Působí v Brně a v Hostětíně, zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím. Aktivity rozvíjí v širokém záběru od místního detailu po mezinárodní souvislosti „z Hostětína po Evropu“.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.