NESEHNUTÍ podává sérii trestních oznámení kvůli úhynům ve velkochovech

Levné dárky, best dárky
 • Občanské sdružení NESEHNUTÍ podalo 27. 11. 2014 celkem šest trestních oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů hrubé nedbalosti zanedbání potřebné péče o větší počet zvířat s následkem uhynutí. Týká se to šesti velkochovů v celkem pěti krajích, ve kterých došlo v letošních letních měsících k úhynu několika tisíců zvířat.

  NESEHNUTÍ na základě analýzy různých zdrojů zjistilo, že v létě letošního roku došlo hned v šesti velkochovech hospodářských zvířat k jejich úhynům v důsledku horka. Podle sdružení jsou za uhynutí odpovědní provozovatelé těchto velkochovů. Proto sdružení podává trestní oznámení a také podněty na místně příslušné veterinární správy.

  Nejhorší situace byla zaznamenána ve velkochovu drůbeže ve Starých Holicích v Pardubickém kraji, kde došlo 19. června k úhynu několika tisíců slepic. Místní hasičský sbor tehdy uvedl, že v halách se 40 tisíci slepicemi byla teplota střech na 70 stupních Celsia. Dalších více než tisíc kuřat uhynulo v jihomoravských drůbežárnách Brťov – Lipůvka a Lysice. V obci Mžany v Královéhradeckém kraji uhynulo během jediného dne bezmála pět set zvířat. V Lišanech v Ústeckém kraji a Zlonicích ve Středočeském kraji přišly o život desítky prasnic, z nichž některé byly ve vysokém stadiu březosti.

  Podle NESEHNUTÍ se ze strany chovatelů jedná o hrubé zanedbání jejich povinnosti a současně porušení hned několika zákonných ustanovení. Stáje pro hospodářská zvířata by měly být dispozičně, technicky a provozně řešeny tak, aby cirkulace vzduchu a teplota byly udrženy v mezích, které nejsou pro zvířata škodlivé [1]. Chovatel je rovněž povinen upravit nebo změnit technologii, dojde-li k utrpení nebo jinému poškozování zvířat v důsledku nevhodné technologie [2]. „Tyto případy poukazují na naprosto nedostatečnou péči o zvířata a nerespektování zákonů ze strany chovatelů. Při dodržení legislativních požadavků by podobná situace pravděpodobně nenastala a k úhynu zvířat tedy došlo naprosto zbytečně. Budeme proto pečlivě sledovat, jak Policie ČR i veterinární správa s předloženými podněty naloží,“ uvedla Kateřina Sapíková z NESEHNUTÍ.

  Martin Hyťha, koordinátor skupiny Za práva zvířat NESEHNUTÍ, k tomu dodává: „Zmíněné kauzy jsou jen malou ukázkou toho, že hospodářská zvířata ve velkochovech zažívají utrpení a chovatelé jim často nejsou schopni zajistit ani základní podmínky pro důstojný život.“

  Iniciativní skupina NESEHNUTÍ Za práva zvířat se zabývá především problematikou velkochovů hospodářských zvířat – připravuje návrhy, jak zmenšit utrpení zvířat ve velkochovech a zlepšit jejich životní podmínky, řeší jednotlivé kauzy a usiluje o veřejnou diskuzi o tomto tématu. Kromě toho organizuje setkání veganských rodičů a vytváří tak prostor pro výměnu rad a zkušeností.

 • Přílohy:

  Mapa chovů, kde došlo k úhynům zvířat kvůli horku

  Články o jednotlivých kauzách úhynů zvířat

  Kateřina Sapíková, Martin Hyťha, NESEHNUTÍ

 • Poznámky:

  [1] Viz § 1b odst 1. vyhlášky č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat.

  [2] Viz § 10 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

  Příloha: Mapa velkochovů, kde došlo k úhynům zvířat kvůli horku

  Příloha: Články o jednotlivých kauzách úhynů zvířat

  Článek Drůbež na Blanensku ochlazují také hasiči. I tak hyne z Blanenského deníku ze dne 8. 8. 2013

  Článek Hasiči kvůli vysokým teplotám opět ochlazují drůbežárny a vepříny, teplota uvnitř je kritická ze dne 28. 7. 2013

  Článek V rozpálené drůbežárně uhynulo na Pardubicku tisíc slepic

  Článek Zvířata hynou z horka z časopisu 5plus2 ze dne 8. 8. 2013

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.