Nové výstavy v MZM: „Plankton“ a „Mendelovo Brno“

Levné dárky, best dárky

Vážení přátelé, Moravské zemské muzeum připravuje pro období prázdnin dvě menší výstavy:

První, s názvem *Plankton*, je výstava fotografií situovaná do haly
Dietrichsteinského paláce
na Zelném trhu 8 v Brně. Její zahájení je dnes v 16 hodin a potrvá do
13. října 2007.

Druhá výstava *Mendelovo Brno* bude zahájena 1. července v Mendelianu
Moravského zemského
muzea, Údolní 39 (budova Kanceláře veřejného ochránce práv), Brno.
Tato výstava připomínající
185. výročí narození významného vědce Johanna Gregora Mendela potrvá do
30. září 2007.
Lucie Zahradníčková

  PLANKTON

 • Výstava fotografií Dr. Petra Znachora v Moravském zemském muzeu.
 • 26.6.2007 – 13.10.2007

Soubor mikrofotografií planktonních organismů, které autor (Dr. Petr Znachor, Ph.D., Hydrobiologický ústav Akademie věd ČR, Laboratoř ekologie planktonu, České Budějovice) pořídil na optickém mikroskopu Olympus BX 51 s digitálním fotoaparátem Olympus DP 70 s pomocí speciálních mikroskopických technik.

Plankton je soubor vesměs mikroskopických organismů, volně se vznášejících ve vodním sloupci . Tato výstava je věnována fytoplanktonu – fotosyntetizující složce celkového planktonu (živočišné organismy zde představeny nejsou).

Jednotlivé objekty – sinice a řasy – jsou pojaty nejen z vědeckého, ale především estetického hlediska. Vystavené záběry ukazují rozmanitost běžně se vyskytujících řas a sinic a odhalují tajemství mikrosvěta, který se skrývá v obyčejné kapce vody nabrané z rybníka nebo jiné nádrže.

Pro laika jsou v dnešní době z planktonních organismů nejznámější sinice, a to z té horší stránky – jako vodní květ tvořící se v letním období na hladinách přehrad a rybníků. Těmto organismům je věnována ve výstavě celá jedna část.

Tvary dalších planktonních organismů, řas patřících do různých skupin, mohou být pro laika překvapením, a totéž platí o jejich mnohdy překvapivých barvách.

Prezentované fotografie jsou jen malým zlomkem z velkého množství fotografií, které autor výstavy pořídil v posledních letech v rámci vědeckých projektů probíhajících na jeho pracovišti.

Přehlídku planktonních organismů doplňují 3 panely s odlišným, avšak navazujícím obsahem: stanovisko vědeckých pracovníků k zamýšlené výstavbě dalších přehrad v souvislosti s očekávaným globálním oteplením, panel „Unie pro řeku Moravu“, která nabízí „měkká protipovodňová opatření jako alternativu k technickým úpravám toků, a panel Ekologického institutu Veronica, dlouhodobě propagujícího užívání bezfosfátových pracích a čisticích prostředků jako základní opatření v boji proti eutrofizaci (= zvyšování obsahu živin, zejména fosforu a dusíku) vod.

Garantem výstavy je RNDr. Olga Skácelová, Ph.D. z hydrobiologické laboratoře
Moravského zemského muzea, oskacelova@mzm.cz

RNDr. Olga Skácelová, Ph.D.

—————-

 • Moravské zemské muzeum – oddělení genetiky Mendelianum
  Údolní 39, Brno
  (budova Kanceláře veřejného ochránce práv)

 • Výstava Mendelovo Brno
  (Oslava Mendelových narozenin)

K letošnímu 185. výročí narození Gregora Johanna Mendela připravilo Mendelianum MZM prázdninovou výstavu Mendelovo Brno, která je komentovaným obrazovým průvodcem po Mendelových stopách v Brně. V rámci výstavy je k dispozici také tištěný barevný materiál, který zachycuje prezentovaná místa a umožňuje vlastní realizaci výletu po brněnských místech se vztahem k působení G. J. Mendela v letech 1843 – 1884. Výstava ukazuje G. J. Mendela jako všestranně vzdělanou osobnost, která přináší Brnu světovou proslulost, seznamuje s Mendelem – studentem, učitelem, vědcem, kooperátorem na faře i bankéřem.

Výstava Mendelovo Brno bude otevřena od 1. 7. do 30. 9. 2007 v pracovní dny od 8 do 16 hod.

Dne 21. 7. 2007 se uskuteční procházka po Brně s odborným průvodcem v 10 hod. od ústřední budovy Moravského zemského muzea.
Bližší informace na tel. čísle 542 216 216.

Eva Matalová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.