O snílkovi, který se chtěl stát brněnským Waltem Disneyem

Levné dárky, best dárky

Berthen –

Televizní studio Brno ČT natáčí film o snílkovi, který se chtěl stát brněnským Waltem Disneyem.

Centrum dramatické, divadelní a zábavné tvorby Televizního studia Brno ČT natáčí od 17. července 2007 komediální příběh o tom, jak v Brně za 2. světové války nebyl natočen první český animovaný velkofilm.

Vyprávění o Otakaru Berthenovi – Brožkovi je zasazeno do období protektorátu a doby těsně po něm. Jsou to životní osudy snílka, fantasty, velkého obdivovatele Walta Disneye, jenž si usmyslel, že výrobou animovaných reklam vydělá peníze na kreslený velkofilm. Berthen proinvestoval všechny úspory, zbudoval fiktivní filmové ateliéry, nadchnul mnoho lidí a díky svému snu skončil dokonce i ve vězení. Protože doba byla komplikovaná, jeho znalosti filmové technologie téměř nulové a smůla se mu lepila na paty od začátku až do konce, mohl dopadnout ještě hůř – nebýt jedné důležité události naší novodobé historie – znárodnění filmového průmyslu. Tato událost se paradoxně stala pro Berthena záchranou.

Právě natáčený příběh má být nejen filmem o filmu a o pionýrských dobách reklamy, ale také filmem, který si dovolí popsat dobu německé okupace trochu s nadhledem. I v době protektorátu totiž žili lidé s normálními plány a sny, jejichž osudům vytvořila válka pouze prapodivný kolorit. Bude to především film o chvále bláznovství a touze, pro kterou se vyplatí udělat cokoliv. A právě toho je Berthen živoucím důkazem. Vše, co v životě dělal, byla sice jenom plejáda podvodů a podvůdků, gradující velkým podfukem na znárodňovací komisi, ale dnes, po pár desetiletích, ho zřejmě nikdo nebude soudit, protože jeho konání mělo jeden jediný cíl – natočit první český celovečerní animovaný film.

 • Režie: Pavel Jandourek
 • Scénář: Pavel Jandourek, Václav Holanec,Marek Hlavica
 • Herecké obsazení: O.Pavelka, V.Skála, M.Hádek, M.Badinková, L.Košťálková, L.Veselý a další
 • Vedoucí výroby: Petr Pinkas
 • Datum a místo natáčení: od 17. 7. 2007, Brno a okolí
 • Termín vysílání: rok 2008

Hana Orošová

FOTO: www.ceskatelevize.cz : režisér Pavel Jandourek

You may also like...

5 Responses

 1. Anonymní napsal:

  Tento týden, tedy od 17. července 2007, štáb natáčí v Brně (v hotelu Slovan, na nám. 28. října, v areálu bývalé Zbrojovky apod.).

 2. [ K! ] napsal:

  To je divný, že v seznamu herců není Miroslav Táborský a Bořivoj Navrátil a to tam na 100% hrají, viděl jsem je u Slovanu…

 3. www.kytnar.net napsal:

  Dnes k nám na hotel dorazil štáb a pár herců, tak bude veselo na Jarošce!!!!!!!!!!

 4. Ota Blažek napsal:

  Jako syn Otakara Blažka-Brentena si snad mohu dovolit připodotknout, že slova „vše co v životě dělal byla jenom plejáda podvodů a podvůdků“ je hodně obhroublá – i pokud by se týkala jenom tátova působení do znárodnění. Protože jste použil slova „vše co v životě…“ – to je už sprosté, protože znárodněním neskončil nejen tátův život, ale ani působení v kultuře a přímo v kumštu – po dalších téměř 30 let.

 5. Ota Blažek napsal:

  Pardon – v rozrušení jsem napsal „Protože jste použil…“, patří „Protože jste použila…“. Jinak ale nemám co měnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.