Parkovací dům v souvislostech

Levné dárky, best dárky

Beton na novostavbě Parkovacího domu v centru Brna ještě ani pořádně nevyschl, zato kasičky na vjezdu do areálu, ty byly namontovány s péčí a láskou jako vůbec první vybavení.

To, jestli je cena 35,- korun za hodinu parkování přiměřená, je relativní a netroufám si na toto téma vyjadřovat zde svůj laický názor. Avšak myslím, že samozřejmostí by měly být příznivější podmínky pro motoristy – brňáky. Jestliže bych totiž přistoupil na hru a v domě parkoval vůz po dobu, kdy jsem v zaměstnání, tedy řekněme 8 hodin denně, vyjde mi za rok částka okolo sedmdesáti tisíc korun… tedy do toho nejdu a budu raději dál absolvovat ponižující frašku s Městskou policií, vyjde to podstatně levněji.

Anebo moji podnikatelskou duši napadne jiná věc: pronajmu si některé zanedbané veřejné prostranství a začnu nabízet parkování o něco levněji, budu podnikat. Je teď přece kapitalismus a žijeme v demokracii, s chutí do toho! Ale ouha. Jak jsem mohl být tak naivní. Už si vzpomínám. Žijeme v Brně. Kapitalismus sice ano, avšak jen pro některé. A demokracie? O té jsme si mohli nechat zdát těch pár let okolo sametové revoluce. Jak jsem totiž zjistil, Magistrát nepronajme pro účely provozování parkoviště nikdy, nikomu, nic. A basta. Zdarec. To by tak hrálo, aby si každý dělal co ho napadne a vytvářel, nedej bože, tržní prostředí konkurence. To je totiž, přátelé, jejich město, jejich kořist. A jejich kšeft. Do kterého už nikoho nepustí. Chápete?

Parkovací dům je nyní vpodstatě prázdný. Předpokládal bych, že prázdný zůstane, stejně jako jsou prázdné nebo poloprázdné parkovací domy kupř. v Praze. To bych se ovšem mýlil. Žijeme totiž v Brně! Co tedy očekávám? Očekávám, že teď teprve nastane skutečný hon na motoristy, rozpočet MP Brno je astronomický a botiček mají dost. Jako první věc jsem zaregistroval zbrusu nové cedulky v okolí parkovacího domu, upozorňující motoristy na povinnost zaplatit. Cedulky v místech, kde se parkování léta tolerovalo a kde zaparkovaná auta nevadí, nejsou problémem. Samozřejmě, nejprve cedulka, pak botička, pak každý den botička, pak sklopí hlavu, vytáhne 35 korun a přemýšlí, kde proboha vzít sedmdesát tisíc, protože do práce chodit musí…chudák… brňák.

You may also like...

4 Responses

 1. kunec-motorista napsal:

  Ve vsi ucte k redakci, nemohu souhlasit s timto clankem.
  ad1/ 35,- Kc je sice na prvni pohled hodne, ale kdyz si uvedomite ze napr. u scaly stoji parkovani 20kc/hod, tak parkovani v krytych garazich ke je vuz lepe chranen pred zlodeji a vandaly neni ta cena az tak neprimerena.
  ad2/ samozrejme parkovani po cely den uz pak neni pro bezneho obcana ekonomicky unosne, nicmene jsou zde i jine parkovaci domy (napr. udolni/maresova) kde si lze pronajmout parkovani na cely rok za cca 20 tis.
  ad3/ Vystavba parkovacich domu byla zahajena zejmena proto, aby se zvysila kapacita parkovacich mist, omezila doprava v samotnem centru mesta. Proto me pripada nelogicke se dovolavat dalsich „klasickych! parkovacich mist. Parkovaci domy jsou potrebne a v Brne se planjue nekolik dalsich (Koliste, Kopecna atd.). Tyto domy pak na malem okruhu utvori jakesi parkovaci zazuemi a to uámozni zakazat jakoukoliv dopravu od maleho okruhu po historicke centrum.
  Magistrat mesta brna, jmenovite radnice ma na svem stite nemalo skrvn, ale parkovaci domy jim v zasade vycitat nelze. To se vsak neda rict o kupceni s pozemky a zejmena byty, ci „obecnimi“ pudami. To vsak je tema na jinou, samostanou reportaz.

 2. čtenář zbrna napsal:

  Dnešní BRNO Mladé fronty dnes je z velké části zasvěceno tématu parkování. Včera postávaly skupinky MPíků ve stínu stromů a počítaly hříšníky, co po zaparkování neběželi pokorně k parkovacím automatům. Výsledky tohoto „průzkumu“ placeného z rozpočtu MP kompletně otiskla MFD. Rád bych pochopil, zda pracují strážníci pro celostátní deník, nebo naopak nezávislý deník pro represivní složku Magistrátu a jakou roli v tom hrají zájmy provozovatelů p l a c e n ý c h parkovišť.

 3. Anonym napsal:

  Za okny automobilů v centru se objevují letáčky inzerující parkovací dům Rozmarýn. Městští policisté už v některých ulicích doslova táboří, zaměřili se na parkující-neplatící. Zda propagační letáčky na placené parkoviště rozdávají právě strážníci se nepodařilo zjistit, ale působí to tak.

 4. Fakta k parkování napsal:

  Bydlíme na ulici Kounicova. Máme auto. Nepovažuji to za žádný nadstandard. Je to pouhá nutnost. Když si soukromá firma IMOS postaví parkovací dům je to její věc. Ale když tam nikdo z místních lidí parkovat nechce, protože je ten dům zmrvený (tak malý na průjezd, až je na spoustě míst odřený od aut…), tak je přece jednodušší, když tuto soukromou firmu podpoří rozhodnutí RMB (z 6.10.05), která zruší parkování na chodníku od čísla 1 do 27. Připomenu, že chodník je dostatečný jak pro chodce tak pro auta. Při parkování aut zbývá na šířku cca 3 metry. Norma říká šířku min. 1,5 metru. Ale pro IMOS je to rozhodnutí nejvýhodnější. Předpovídal jsem to ve chvíli, kdy se začala stavba zakládat.

  Tímto zdravím pana Hoška, náměstka primátora, který zde nebydlí a který se asi nejvíce zasloužil o zrušení parkování. Řekněte, jaké další překvapení nás čeká? Ano, tuším, zrušení dalších parkovacích míst v oblasti Moravského náměstí. Přesunutí parkovacích automatů tam, kde se do teď parkovala zdarma (Slovákova). Řekněte nám to rovnou… vyženete nás z města? Tak by přece bylo vše jednodušší. Konstruktivní připomínka – ten parkovací dům měl stát na volném místě v centru na místě dnešního parkoviště vedle ulice Veselá! Ale tam se přece připravuje úplně jiná přiblblá stavba ke které asi bude chybět parkování. Tam by se možná jako investice parkovací dům zaplatil do 15 -20 let.. Na Kounicově se těch zhruba 130 milionů nezaplatí. Dotaz na pojišťovny: budete opakovaně hradit pojistné události z obyčejné snahy zaparkovat nebo vyjet ven?

  A teď k současným cenám parkování. Aby bylo všem jasno. Dnes je 22.10.2005. Parkování od 19.00 večer do 6.00 ráno stojí aktuálně v prac. dny 1000 Kč/měs. Ale kdo nechce vstávat před šestou, tak má možnost platit speciální cenu 2000 Kč/měs., pak můžete přijet parkovat už v 18.00 a jet do práce před 9.00. V uvedených cenách není žádný víkend a pokud přetáhnete předplacenou dobu v prac. den, tak platíte další kačky. Už vidím jak by se Vám líbilo jednoho dne parkovat místo zadarmo za 2000 Kč/měs. Souhlasím s parkovacím domem jako principem vhodného parkování ve městě. A proč? Brzy se odstěhujeme jinam, nejlépe mimo Brno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.