Petici za záchranu pošt podpořilo na šedesát tisíc občanů napříč republikou

Levné dárky, best dárky
 • Rusnokova vláda dává ruce pryč od kontroverzního návrhu ČTÚ

  Téměř šedesát tisíc podpisů z celé České republiky shromáždilo ke včerejšímu dni Sdružení místních samospráv pod petici za záchranu venkovských pošt, ve které vyzvalo vládu k zachování stávající sítě poštovních poboček. Bezprostředním impulzem pro zorganizování petice byl návrh nařízení, které na začátku loňského prosince předložil vládě Český telekomunikační úřad. „V případě, že by ho vláda schválila, znamenal by ohrožení existence více než tisíce poboček,“ vysvětluje tajemník Sdružení místních samospráv ČR Tomáš Chmela.

  Prvního hmatatelného výsledku dosáhla petice ještě před včerejším ukončením sběru podpisů. V dopise z 6. ledna adresovaném předsedkyni SMS ČR Janě Juřenčákové oznámil premiér Jiří Rusnok, že jeho vláda se návrhem ČTÚ až do konce svého funkčního období nechystá zabývat. Vyjádřil přitom značné porozumění pro argumenty Sdružení místních samospráv, když uvedl, že souhlasí s názorem, že případné rušení poštovních poboček by se dotklo zejména obyvatel malých obcí s nedostatečnou dopravní obslužností.

  „Postoj předsedy vlády nás přirozeně těší. I když bychom si samozřejmě představovali komplexnější řešení, za daných okolností to je nejspíš maximum možného,“ přivítala premiérovo sdělení předsedkyně Juřenčáková. „Je nicméně jasné, že hlavní boj o pošty svedeme – s peticí v rukou – až s novou vládou. Pevně věřím, že pochopení pro oprávněné potřeby venkova bude mít i ona.“

  Vstřícnost ale optimisticky naladěná Juřenčáková neočekává od představitelů Českého telekomunikačního úřadu, na němž kontroverzní návrh vznikl. „Jeho přístup byl v tomto případě zcela neprofesionální, jako garant veřejného zájmu tento úřad absolutně selhal. Nedá se to říci jinak – počínal si jako slon v porcelánu. Předseda Rady ČTÚ by proto měl důkladně zvážit setrvání ve funkci,“ uzavřela Juřenčáková.

  Jana Juřenčáková, předsedkyně SMS ČR

  FB: https://www.facebook.com/SMSCR.CZ

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.