Pietní akt k 70. výročí úmrtí armádního generála Vojtěcha Luži

Levné dárky, best dárky
 • Ve čtvrtek 2. října 2014 v 14.00 hodin se u pamětní desky na budově rektorátu Univerzity obrany v Kounicově ulici uskuteční pietní akt při příležitosti 70. výročí úmrtí armádního generála Vojtěcha Borise Luži. Památce čelního představitele československého protinacistického odboje se pokloní příslušníci Univerzity obrany v čele s rektorem-velitele brigádním generálem Bohuslavem Přikrylem a zástupci partnerských spolků a veteránských organizací.

  Pamětní deska věnovaná generálovi Vojtěchu Lužovi byla na budovu velitelství Vojenské akademie v Brně, předchůdkyně Univerzity obrany umístěna v roce 1990. Na pietní vzpomínce osobnost legionáře, československého generála, vlastence a odbojáře přiblíží Jan Kux, místopředseda Československé obce legionářské Jednota Brno II.

  Divizní generál Vojtěch Luža byl těsně před vypuknutím druhé světové války velitelem Zemského vojenského velitelství v Brně a po okupaci Československa odmítl emigrovat a v roce 1939 se aktivně zapojil do odboje za pomoci blízkých sokolů a vojáků. Odešel do ilegality a stal se jedním z představitelů odbojové organizace „Rada tří“, která po vylodění spojenců v Normandii připravovala plány na ozbrojené povstání českého odboje. Dne 2. 10. 1944 byl během přestřelky s protektorátními četníky v obci Hřiště u Přibyslavi zastřelen.

  podplukovník Vladimír Šidla, tiskový mluvčí Univerzity obrany

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.