Pietní shromáždění k připomenutí holocaustu Romů

Levné dárky, best dárky
 • V neděli 22. srpna 2010 pořádá Muzeum romské kultury pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v místě bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Letos poprvé bude možné prohlédnout si původní „barák“, ve kterém bude slavnostně otevřena autorská výstava Genocida Romů v době 2. světové války.
  Akce se koná každoročně v srpnu jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven hromadný transport Romů do koncentračního tábora Osvětim II–Březinka, kde většina z nich později zahynula.
  Na konci roku 2009 se podařilo Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy vykoupit areál bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora. Proto bude v letošním roce poprvé součástí programu také možnost nahlédnout do jednoho ze dvou dosud stojících původních „baráků“, ve kterém byla do minulého roku hospoda rekreačního areálu.

  Program:

 • 11:00 – zahájení programu v areálu bývalého tábora
 • 11:05 – mše svatá, kterou povede pater František Lízna
 • 12:00 – přesun k přilehlému pamětnímu místu, položení věnců, zapálení svíček
 • 13:00 – slavnostní otevření výstavy Genocida Romů v době 2. světové války
 • 13:45 – přesun do vsi Černovice
 • 14:00 – položení věnců na černovickém hřbitově

  Historie areálu Hodonín u Kunštátu

  Od 2. 8. 1942 do 1. 12. 1943, kdy byl tábor v Hodoníně u Kunštátu zrušen, zde bylo vězněno celkem 1 396 osob, z nichž 207 zahynulo, nejčastěji na zápal a tuberkulózu plic a na břišní tyfus. Areál bývalého tábora sloužil do loňského roku jako rekreační zařízení. Půdorys tábora je zachován v téměř nezměněné podobě, dokonce se zachovaly dvě z původních dřevěných budov. Nedaleko areálu vznikl v místě hromadných hrobů památník, který spravuje Muzeum romské kultury. Pod dosud viditelnými terénními vlnami jsou zde od dob tábora uloženy ostatky 121 romských mužů, žen a dětí, kteří věznění nepřežili.
  Rasistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu asi 5000 Romů, kteří byli násilně deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583 Romů. Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů žijících na území protektorátu tak byla pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války. Došlo k téměř úplnému vyvraždění těchto historických romských skupin. Na území protektorátu i okupovaného pohraničí se dá hovořit o srovnatelné intenzitě pronásledování Romů s pronásledováním Židů.
  Dnes je areál v rukou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které zde plánuje zřídit vzdělávací středisko o romském holocaustu.

  Lucie Matějková a Michal Schuster, historik

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.