Po hladině

Levné dárky, best dárky

„Po hladině chodil Kristus…“, těmito slovy otevírá Otakáro Maria Schmidt každý z dílů cyklu Po hladině. Pořad vychází vstříc mladému divákovi, snaží se probudit jeho zájem a upozornit, že pod hladinou povrchního zdání je nejednou skrytá hlubina.

Cyklus slovy i obrazem nevšedně medituje nad symbolickým významem věcí, nad skrytými souvislostmi života. Hladinu autoři označují za tenkou, dvourozměrnou vrstvu. Upozorňují, že je možné být nad ní nebo pod ní, sotva je ale možné být uvnitř, v hladině. Je to hranice dvou světů. Pořad ilustruje, že křesťanství přirozeně patří do života všedního dne, že není pouze záležitostí úzké skupiny lidí a že souvisí s všedním životem. „Měl by tady vzniknout prostor pro mozaiku, ne nepodobnou starokřesťanským mozaikám bazilik,“ říká Otakáro Maria Schmidt. „Pro mozaiku názorů, perspektiv, úhlů pohledu. Plno různých kamínků z rozbitých, rozdrcených skal může být jen bezútěšnou hromadou suti, ale taky získat vyšší smysl – zejména poté, co člověk poodstoupí a uvidí mozaiku jako celek.“

Týdeník Po hladině vysílá od 17. září 2007 program ČT2 každé pondělí po 16. hodině.

Jednotlivé díly mají 17 minut. Reprízy mohou diváci sledovat ve středu po poledni nebo ve čtvrtek před půlnocí. Vždy na ČT2.

První díl má název Symbol (ČT2, 17. září 2007, 16:10 hod.)
Názvy dalších dílů jsou například Slovo, Srdce, Manželství, Pohyb, Barva, Film, Světlo, Oheň, Voda, Rituály…

Hana Orošová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.