Politici selhali, na řadě je veřejnost

Levné dárky, best dárky
 • Česká koalice Social Watch zveřejnila mezinárodní monitorovací zprávu o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Zpráva přináší znepokojivý závěr – zatímco bohatství nejbohatších stále roste, příjmové rozdíly se zvětšují a dosahují starověkých rozměrů. V mnoha zemích Evropy se také kvůli rozpočtovým škrtům zhoršuje postavení žen ve společnosti. Koalice Social Watch zároveň představila novou kampaň U nás = i u Vás a informovala o festivalu Different fest, který probíhal minulý týden v Brně v rámci projektu Social Watch Jde to i jinak.

  Zpráva obsahuje reporty ze 13 zemí světa a několik podrobných analýz. Společným jmenovatelem jednotlivých příspěvků je nebezpečí plynoucí ze stále propastnějších sociálních nerovností. Podle studie USA TODAY z roku 2011 vzrostly příjmy vedoucích řídících pracovníků (CEO) v USA mezi lety 1978 – 2011 o 725 %, ale příjmy zaměstnanců o pouhých 5,7 %. Příjmová nerovnost je dle USA TODAY v USA větší než byla v antickém Římě a vyšší, než v Pakistánu či na Pobřeží slonoviny. Podle Oxfamu činí příjem sta nejbohatších milionářů 240 miliard USD. To by bohatě pokrylo roční výdaje potřebné na definitivní eliminaci extrémní chudoby na této planetě.

  Povzbudivá není ani analýza Evropské ženské lobby, která shrnuje dopady reforem a škrtů na postavení žen ve společnosti. „Rušení pracovních míst ve veřejném sektoru má drastický dopad na zaměstnanost žen, které v EU tvoří 69,2 % zaměstnanců ve veřejném sektoru. Úspory na mateřské a rodičovské dovolené či na příspěvcích na dítě dopadají primárně na ženy, stejně jako omezování veřejně poskytovaných pečovatelských a zdravotních služeb,“ shrnuje výsledky analýzy Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 % a členka představenstva Evropské ženské lobby.

  Českému kontextu se věnuje studie zaměřená na sociální bydlení. Poukazuje zejména na nedostatek dostupných bytů, určených sociálně slabým a ohroženým skupinám a také na potřebu jednotné legislativní úpravy sociálního bydlení, která by jasně stanovila, kdo má na sociální bydlení nárok a jaké podmínky musí poskytnuté přístřeší splňovat. V podmínkách pokračující hospodářské krize se dá se předpokládat, že ještě více obyvatel bude ohroženo chudobou a bude potřebovat pomoc obcí. Proto by obce měly mít dostatečný a dobře strukturovaný aparát podporovaných bytů.

  „Nová zpráva sice není pozitivní, ale jejím úkolem není vytvářet či podporovat skepsi a rezignaci. Naším záměrem je podívat se na společenské problémy jiným prizmatem, než je běžné v našich médiích hlavního proudu. Takový pohled pak nabízí zákonitě i jiná východiska. Zpráva přináší jasné poselství – současné mocenské síly situaci nezlepšují, nezbývá tedy, než aby ji řešili občané a občanky sami,“ komentuje Tomáš Tožička, expert na rozvojovou problematiku.

  Na tiskové konferenci byla dále představena nová kampaň U nás = i u Vás, která poukazuje na problematiku chudoby a genderových nerovností v českém kontextu. Kampaň tvoří video spot z dílny Petry Ošlejškové, Petry Pechánkové a Michala Tučka a dále video rozhovory se známými osobnostmi, například Táňou Fischerovou či Janem Sokolem. Všechny materiály jsou dostupné na YouTube kanálu koalice Social Watch. Pod hlavičkou Social Watch právě dnes také začíná festival Jde to i jinak – Jsou tradice, o které nestojíme.

  Tomáš Tožička

  Marcela Adamusová

  Jana Smiggels Kavková

  Štěpán Ripka

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.