Poplatky ze vstupného na kulturní a sportovní akce

Levné dárky, best dárky

Jak jsem zde už několikrát zmiňoval, pokud chce normální člověk dělat ve městě kulturu, musí se připravit na to, že za to bude platit. Když jsem se na toto téma ptal primátora, odpověděl, že o žádných poplatcích Odbor kultury města Brna neví. Nechtělo se mi tomu věřit a tak jsem se nakonec odhodlal napsat konkrétně na zmiňovaný odbor, kde mi odpověděli, že:

Vámi citovaná vyhláška o poplatcích ze vstupného byla nahrazena Obecně závaznou vyhláškou č. 33/05 o místních poplatcích. Tuto vyhlášku schválilo Zastupitelstvo města Brna dne 6.12.2005 na svém zasedání č. Z4/030 s účinností od 1. 1. 2006. Z citované vyhlášky vyplývá, že poplatky ze vstupného jsou jednoznačně v kompetencích městských částí, na jejichž území se akce koná. Statutární město Brno do těchto kompetencí nezasahuje a nemá vliv na rozhodnutí představitelů jednotlivých městských částí.

A právě teď jsem obdržel i odpověď na druhou část mého dotazu, kde jsem se ptal, kolik se na těchto poplatcích vybere a jak se s těmito penězi nakládá:

Poplatky ze vstupného, dle informace Odboru rozpočtu a financování MMB, za rok 2004 činily 13 mil. Kč a za rok 2005 budou známy do konce tohoto týdne. Jedná se o daňový příjem městských částí, které částku zapojí do celkových příjmů na krytí svých výdajů. Protože se jedná o plánovaný příjem nelze z celkového rozpočtu jednotlivých městských částí vyčlenit jak jsou využívány konkrétně tyto příjmy.Nevím jak to připadne vám, ale mně 13 miliónů připadne jako dost velká částka vybraná za organizování kultury, případně sportu. Počítejte zkrátka s tím, že když si kupujete lístek na koncert vaší oblíbené kapely za 100Kč, tak z toho pravděpodobně platíte 10 až 20 korun městu. Tak totiž tady funguje podpora kultury.

Zde je poněkud neaktualizovaný formulář pro pořadatele kulturních akcí ve středu města.

A na závěr bych měl ještě upozornit, že toto je jen poplatek. Dále se pořadatel musí připravit na zaplacení autorských práv, propagaci, zaplatit nájem, energii, personál a účinkující a pokud mu ještě něco zbyde, tak daň z příjmu. Naši pořadatelé to rozhodně nemají lehké.

You may also like...

6 Responses

 1. krutek.info napsal:

  Co napriklad SEPES Promotion, poradatel bohulibych akci jako napriklad setkani Lubose Xavera Veseleho se Standou Grossem, VyVolenym Rostou Alkou a dalsimi prijemnymi lidmi, musi platit nebo nemusi, kdyz je vyber poplatku v kompetenci mestskych casti?

 2. Leon napsal:

  Úplně každej pořadatel ví, že 20 % je nesmysl, který prostě nejde dát. To není realita, naprostá většina promotérů ani žádných 20%nevydělají. A přesto to dělají dál. A to je dobře. Jenom si každý z toho musí najít „svoji cestu ven“. Á propos, nevím jestli je to tak stále, ale dřív příslušné úmč dávalo navíc echo ochranému svazu autorskému (osa nostra).

 3. Anonym napsal:

  Já to chápu tak, že je úplně jedno jestli vydělají, nebo nevydělají. Jednou prodají nějaké lístky, tak z toho musí zaplatit poplatek. Pokud teda nejsou dobří a slušní a nekonfliktní a ten poplatek jim nějaký úředník promine.

 4. Anonym napsal:

  Mám za to , že se již spirála roztočila a těžko ji někdo zastaví a nebo zpomalí. Ony ty kostky zapadají do sebe. Jeden zdraží energii , druhý nájem , třetí ze závisti zvýší nějaký poplatek a nakonec chudák provozovatel , aby mu něco zbylo a byl v plusu , musí k tomu připočítat daně a sebe. Výsledek je ten , že se zuby nechty drží nad vodou a nakonec toho nechá , protože je drahý a nikomu to nevadí , hlavně , že mometálně on z toho dostal nějaký žvanec. Dříve jeden starý pán podnikatel (prvorepublikový) mi řekl památná slova: „chlapče když chceš být bohatý , musíš šetřir od haléře ne od koruny , koruna Ti zakroutí krkem!“ A to je ono , každý se chce ihned nabalit ať to stojí co to stojí. a nedíví se na nic. Výsledek je ten , že se hold na kulturu přestane chodit , nebo se návštěva značně omezí , asi to tak tento stát chce. Vždyť začínají mít všichni problémy , někteří už krachují. A nikomu to nevadí.M

 5. fish napsal:

  legrace je, že v Brně je promotérů jak ódéesáků na radnici, ale přitom se nejsou schopni spojit a jednoduse si zruseni poplatků vymoct. protoze v jinych mestech se poplatky skutecne odpousti a v brne celkem taky. problem je brno – stred a brno – kralovo pole (nejvetsi problem, vzdycky byl). tzm. problem jsou urednici na techto dvou radnicich, kteri nechapou co je to kultura, pletou si šedou litinu s Boby Centrem a je jim vsechno jedno

 6. Vien, Last Minute Management napsal:

  Kapela Rolling Stones dostoji zrejme sve povesti i v nasem meste Brne a to jeste necely pul rok pred vlastnim vystoupenim. Kdyz totiz management pro celosvetovou tour narazil kdesi uprostred Evropy na bazinate mesto, jehoz radnice si chtela na zaklade sve mestske vyhlasky, upravenou nejakou mestskou casti nechat 10% z vybraneho vstupneho, musel se s touto anomalii nejak srovnat. Nakonec to vyresil domluvou o pausalni platbe tohoto poplatku z usporadaneho koncertu. To ovsem namichlo zbytek poradatelu, kteri jsou po leta konfrontovani s mestkymi desatky „pro kulturu“ (vnimejme spise z kultury). Vsechno nasvedcuje tomu, ze po letech individualnich snah o zruseni poplatku a lobovani jednotlivcu na jednotlivych mestkych castech se snad konecne promoterska obec domluvi a po vzoru Rolling Stones se s mestem domluvi… (na poradu jsou otazky poplatku, vylepovych ploch, prerozdelovani grantu, atd…)

  At zije rock’n’roll!!!

  Kontrolni otazky: Slouzi mesto nam, nebo my mestu? Kdo je mesto a kdo jsem ja?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.