Porodní asistenky doloží přínosy jejich péče

Levné dárky, best dárky
 • Pracovní skupina pro problematiku porodnictví při Ministerstvu zdravotnictví České republiky se potřetí sejde v pondělí 17. září 2012. Její členky na jednání předloží zásadní návrhy doporučení pro MZ ČR podpořené dokumenty vztahujícími se k problematice porodnictví a porodní asistence, jejichž smyslem je mj. právní narovnání postavení porodních asistentek a dostupnost primární porodní péče pro ženy a děti. Tyto dokumenty budou přístupné i široké veřejnosti na aktualizovaných webových stránkách www.normalniporod.cz.

  Zástupkyně porodních asistentek, dul a příjemkyň péče předloží na třetím jednání pracovní skupiny sérii doporučení a dokumentů – například výsledky relevatních zahraničních studií, mezinárodní úmluvy či doporučení WHO. Zpracovaná právní analýza ukazuje, že porodní asistentky se v České republice ocitají v právní nejistotě a nemohou poskytovat svou péči tak, jako běžně poskytují jejich kolegyně několik desítek kilometrů za hranicemi ČR.

  „Pracovní skupina má již z minulých setkání k dispozici dokumenty, které právně i věcně vypovídají o prospěšnosti péče porodní asistentky a současně o ústavním právu žen na svobodnou volbu porodní péče,“ upřesňuje právnička a členka pracovní skupiny Adéla Hořejší.

  Členky pracovní skupiny poukazují jak na zdravotní a odborné, tak na právní a ekonomické aspekty zdravotní péče o matku a dítě. Opakovaně odkazují na studie, které sledovaly porody vedené samostatnými porodními asistentkami v porodnicích i mimo ně a které v případě nízkorizikových rodiček vykazují obdobné nebo lepší perinatologické výsledky a méně zdravotnických zásahů ve srovnání s porody žen se stejným rizikem na začátku porodu, které jsou vedeny v běžném porodnickém oddělení.

  “Všechny dokumenty jsou také veřejně dostupné na webových stránkách www.normalniporod.cz. Tyto inovované webové stránky nabízejí rozcestník informací o současné situaci v českém porodnictví,” doplňuje Zora Javorská, správkyně stránek z o.s. NESEHNUTÍ.

  Předmětem činnosti pracovní skupiny, která je odborným poradním orgánem MZ ČR, je stanovovat cíle, strategie a úkoly pro ministerstvo, odborné společnosti, nevládní organizace a další subjekty. PS má projednávat návrhy na vhodná opatření v oblasti porodnictví v nemocniční i ambulantní sféře, včetně případné úpravy legislativy. Ve skupině zasedají porodní asistentky, lékaři, úředníci Ministerstva zdravotnictví, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, zástupci pojišťoven, zástupkyně dul a jedna zástupkyně příjemkyň péče.

  Kateřina Hájková Klíčová, Unie porodních asistentek

  Adéla Hořejší, právnička

  Míla Kramná, dula

  Zora Javorská, koordinátorka projektu Systémová změna v českém porodnictví a koordinátorka kampaně Aktivní rodičovství

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.