Poslanci SZ nepodpořili zjednodušení podmínek referenda

Levné dárky, best dárky

TISKOVÁ ZPRÁVA ČSSD / Poslanci Strany zelených dali přednost „koaličnímu kabátu“
před prosazováním vlastního programu.

(Praha, 7. června 2007) Poslanecká sněmovna na svém dnešním zasedání zamítla novelu zákona o místním referendu, kterou předložili poslanci České strany sociálně demokratické.

Za velké zklamání považujeme postoj šestice poslanců Strany zelených
, kteří dnes ve sněmovně hlasovali proti návrhu ČSSD. Opět se prokázalo, že Straně zelených je bližší „koaliční kabát“, než prosazování prvků vlastního programu. Poslanci Strany zelených tak nenašli dostatek odvahy využít možnosti prosadit sliby, které dali svým voličům.

ČSSD v předložené novele zákona o místním referendu
navrhla snížení podmínky minimálně 50 procentní účasti pro platnost místního referenda na 35 procent
. Cílem bylo usnadnit konání místních lidových hlasování o věcech, které se prakticky dotýkají obyvatel měst a obcí.

V minulosti totiž právě menší než 50% účast znamenala neplatnost některých referend. Příčiny absence občanů obcí u vyhlášeného místního referenda mohou být různé, např. nevyhovující den konání referenda, nezájem o problém předložený k rozhodnutí, anebo i záměrný kalkul těch, kdo si nepřejí, aby bylo v referendu přijato, a proto jej svou neúčastí chtějí zmařit.

Příkladem neplatného referenda ze zmíněných důvodů může být i referendum o poloze nádraží v Brně v roce 2004
nebo referendum ke způsobu prodeje obytných budov z majetku města v Českém Těšíně v roce 2005. Přitom ve všech případech se většina zúčastněných vyjádřila naprosto jednoznačně.

Snížení podmínky účasti je podepřeno i argumentem, že pro platnost žádných voleb není dána povinná účast. Zatímco legitimita rozhodnutí občanů ke konkrétnímu problému by byla 35%, například senátorem se stávají lidé při účasti kolem 20% voličů. Podmínka účasti 50% nebyla zakotvena ani při hlasování o vstupu ČR do EU, což je mnohem závažnější rozhodnutí.


Jeroným Tejc,
poslanec ČSSD
spolupředkladatel novely zákona o místním referendu

You may also like...

5 Responses

 1. kntz napsal:

  Naprostá nehoráznost ČSSD!!
  Vždyť to byla právě ona, která uzákonila nutnost >50% účasti!!

  Hádejte kdo je pod tím zákonem podepsanej?
  http://www.e-law.cz/zakony/22_04.html
  viz. HLAVA VIII § 48
  Zaorálek v. r.
  Špidla v. r.

  A najednou je čssd strašně moc pro referendum.
  LHÁŘI, PRASATA!
  FUJ HNUS ČSSD!

 2. Anonym napsal:

  a co tedy ti zelení proč to nepodpořili?

 3. kntz napsal:

  Ty to nechápeš????
  To je finta, budete hlasovat pro snížení povinné účasti v referendu a současně tím zamezíte aby prošla reforma do dalšího čtení. A pak se řekne né že byli pro reformu ale že byli proti snížení povinné účasti v referendu. Finta, lež nebo past, nazývat se to dá jakoliv.

  Myslíš, že ČSSD jde o referendum? HAHA, a pročpak s tím už dávno něco neudělali? A začli až teď ? Protože zelení byli pro referendum, teď jsou však součástí vládní koalice a musí se chtě nechtě přizpůsobit názorům koaličních stran. A tu vycítila ČSSD možnost jak si přihřát polívčičku a pokusila se přetáhnout pár voličů (v rámci modernizace strany). Najednou je strašně důležité snížit hranici referenda, do teď je to ani nenapadlo.
  Stejně tak usilovně šijí do zelených kvůli radaru, aby za každou cenu rozbořili vládní koalici, vyvolali předčasné volby a s KSČ se uchopili moci (s kým jiným že?), přitom byli první kdo zahájil s USA jednání.

 4. Anonym napsal:

  to je tedy ale sofistikovaná strategie!!
  A co občan, který si chce sem-tam zareferendovat? já bych chtěl těch 35 % a míň, třeba 5% – jinak už nikdy, a myslim, že nejsem sám, k žádnému referendu nepůjdu, nebudu jim přece dělat blázny, že.
  takže zelení co?

 5. kntz napsal:

  Toto je možné prosadit v rámci vládní koalice. Ale né skočit ČSSD na špek. Ta ví, že toto nejvíce trápí voliče zelených, proto to vytahuje.
  Ideální by bylo kontaktovat někoho ze zelených a promluvit si s tím, zda má tento návrh šanci projít hlasováním koalice. Koneckonců, je možné to schválit jej i s ČSSD (tzv. napříč politickým spektrem), nemsí však ono hlasování být podmíněno např. důvěrou vládě nebo radarem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.