Požár a výbuch v Kopečné ulici

Levné dárky, best dárky

K požáru a výbuchu svařovacích souprav hasiči vyjížděli do Kopečné ulice v centru Brna. Událost byla operačnímu středisku HZS ohlášena v neděli 10.16 hodin a na místě postupně zasahovalo sedm jednotek hasičů – profesionální jednotky ze stanic v Lidické a Bauerově ulici, Starém Lískovci a Slatině a dobrovolné jednotky z Brna-Komína, Starého Lískovce a ze Šlapanic.Požár vypukl ve skladu elektromateriálu ve druhém podzemním podlaží rozestavěné budovy, kde byly čtyři svařovací soupravy tlakových lahví s acetylénem a kyslíkem a jedna dvoukilogramová láhev s propanbutanem. Dvě tlakové lahve s acetylenem při požáru vybuchly, další žár roztrhl. Při události nebyl nikdo zraněn. Všichni pracovníci stavební firmy ze staveniště stihli uniknout, z okolních domů bylo evakuováno 60 lidí. Prostor kolem staveniště na křižovatce ulic Kopečná a Leitnerova hasiči a policisté uzavřeli.
Požár v suterénu rozestavené budovy se rozšířil na plochu cca pět krát pět metrů. K hašení hořících svařovacích souprav a elektromateriálu i k ochlazování tlakových lahví hasiči nasadili dva vodní proudy. K zásobování proudů zřídili dálkové vedení vody od nadzemního hydrantu v Kopečné ulici. Zásah komplikoval vysoký žár a vysoké riziko dalších detonací. Hasiči, kteří do silně zakouřeného prostoru mohli pouze v dýchací technice, proto zpočátku zasahovali zvenčí a pomocí termokamery a měřících přístrojů monitorovali teplotu prostoru a meze výbušnosti. Teprve po částečném ochlazení požářiště pronikli do prostoru suterénního skladu. Požár se podařilo dostat pod kontrolu ve 12.55 hodin. Mimo požářiště hasiči postupně vynesli všechny tlakové lahve a v podzemí budovy ve spolupráci s přivolanými specialisty odborné firmy lahve ochlazovali a odpouštěli z nich acetylen. Ke snížení teploty rozpálených lahví ve sklepení budovy nasadili i speciální ochlazovací vanu. Silně zakouřený suterén i další prostory staveniště také postupně odvětrávali. V ochlazování lahví a snižování tlaku plynu na bezpečnou mez hasiči pokračovali až do 15 hodin. V 15.10 hodin byl zásah ukončen.

Při likvidaci požáru a odstraňování následků výbuchu bylo celkem nasazeno 30 hasičů s 10 zásahovými vozidly. Při požáru byl kromě svařovacích souprav poškozen také uskladněný elektromateriál. Tlaková vlna také poškodila zdivo příček, elektroinstalaci a rozvody dalších inženýrských sítí. Příčina vzniku požáru je dosud v šetření. Přímou škodu způsobenou požárem vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 600 tisíc korun.

por. Mgr. Jaroslav Haid

You may also like...

4 Responses

  1. lulu napsal:

    relativně tichý výbuch…na Leitnerové slyšet nebyl, ale je fakt, že já neslyším ani zkoušku sirén, která mimochodem zítra opět ve vší parádě…

  2. [ K! ] napsal:

    To je škoda, že toho ta horní půlka nespadla….

  3. ma napsal:

    …a spodní neshořela…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.